Co je koronavirus?Zdroj: Deník„Objednané termíny odkládáme, je třeba zavolat a přeobjednat se,“ potvrdili například ve stomatologické ordinaci Markéty Fischerové, a platí to samozřejmě jak pro ordinaci ve Starém Kolíně, tak ve Veltrubech.

Praktičtí lékaři Pavel Kopelent a Josef Kroupa, kteří mají ordinace vedle kolínské Draslovky, mají nyní změněnou ordinační dobu. Ordinační hodiny jsou zkrácené od 8 do 12 hodin. Do odvolání jsou zrušené všechny objednané výkony, tedy odběry, periodické prohlídky, pracovní prohlídky, objednaná vyšetření. Pacienti, kteří mají akutní obtíže včetně respiračních, je třeba, aby se předem na návštěvě domluvili telefonem, esemeskou, e-mailem. Mailem nebo přes SMS lze vyřídit také recepty, lístky na peníze apod.

Online reportáž

Změnu ordinační doby zaznamenají také například pacienti lékařky Janky Kaprálové, které normálně ordinuje v Plaňanech a Cerhenicích. Od nynějška až do odvolání jen v Plaňanech od 7.30 do 12 hodin, a to výhradně po předchozí telefonické domluvě. Týká se to navíc jen pacientů s náhlými příznaky nebo s akutním zhoršením zdravotního stavu.

I ti, po předchozím telefonátu, narazí v Plaňanech na zamčenou čekárnu. To proto, aby se v ní neshromažďovali lidé. Vpouští se jednotlivě. Zrušená jsou všechna preventivní vyšetření - vstupní, periodické prohlídky, prohlídky pro řidičské, zbrojní či profesní průkazy, a také předoperační vyšetření, která nejsou naléhavá.

„Rovněž se odkládají prohlídky týkající se sociálních dávek nebo vyplňování tiskopisů pro pojišťovny. Pracovní neschopnosti pro karanténu, nemoc vystavuji elektronicky, rovněž recepty pošlu elektronicky, možno i na telefon dětí, které můžou léky svým rodičům vyzvednout,“ informovala Janka Kaprálová, která pro lepší komunikaci zřídila novou e- mailovou adresu kapralovaja3@gmail.com, na kterou mají pacienti adresovat požadavky na léky.

Jejich seznam (se jménem pacient a ročníkem narození) je třeba rozepsat jmenovitě. „Vzkazy typu “napište mi všechno” nebudu vyřizovat,“ uvedla lékařka. Pacienti, u kterých je nutná kontrola léčby warfarinem, by si měli k lékařce zavolat a přesunout termín. Kdo se vrátil ze oblastí zasažených nákazou nebo má příznaky či podezření na ni, samozřejmě do ordinace nesmí. „Ochranné pomůcky mám na tři dny, na další tři dny bych měla dostat v úterý, pak se snad situace s ochrannými pomůckami zlepší,“ dodala lékařka.

Také u praktického lékaře Víta Vokrouhlíka v Českém Brodě je ordinační doba určená pouze pro pacienty s akutními problémy. Dokud bude ordinace vybavená předepsanými ochrannými pomůckami. „Aktuálně máme dostupné respirátory na jeden den provozu,“ sdělil Vít Vokrouhlík. Dalších pár kusů zajistilo vedení Sdružení praktických lékařů a měly by být nyní.

„V případě nedostupnosti respirátorů musíme ordinaci zavřít, aby se zdravotnický personál nestal zdrojem a šiřitelem infekce. O termínu dodávky respirátorů slíbených vládou nemáme bohužel v tuto chvíli žádné bližší informace. Ochranné pomůcky jsem se snažil zajistit již začátkem února. Od té doby jsou však zcela nedostupné,“ uvedl lékař s tím, aby se ale lidé neostýchali ordinaci kontaktovat. „Vždy budeme hledat optimální řešení, abychom nezanedbali péči o vaše akutní či chronické potíže,“ dodal.

Kdo je pacientem lékaře Pavla Bohaboje v Zásmukách a docházejí mu dlouhodobě užívané léky, může zavolat na čísla 321 796 283 nebo na 602 247 971. S podporou města a pečovatelské služby budou lidem léky doručeny bez nutnosti navštívit dnes rizikovou ambulanci i lékárnu. Za donášku se nic neplatí.

Aktuální informace o fungování praktických lékařů pro dospělé a praktických lékařů pro děti a dorost v Českém Brodě najdete ZDE.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník