Pokud někomu řeknete „já se zblázním“, patrně nebude ihned sahat po mobilním telefonu, aby volal psychiatrickou léčebnu. Pokud někoho pokáráte se slovy „já tě přetrhnu“, také mu nejspíš bude jasné, že to nemyslíte doslova.

Ale pokud poslanec Jiří Krátký (ČSSD) na celou sněmovnu ve snaze ukončit vzhledem k pokročilé hodině jednání řekl, že v noci přece pracují jen kurvy a zloději, nejednoho člověka se to dotklo a poněkud osobně si to vzít mohl.

Zdravotníci, policisté, hasiči, pekaři, lidé vstávající uprostřed noci, aby v zimě ostatním zajistili sjízdné silnice, či pracující na noční směny v továrnách…

„Problematiku ve městě řešíme a na zavolání občanů kdykoli vyjíždíme stejně tak v denních jako v nočních hodinách,“ připomíná kolínský městský strážník Pavel Flieger. „Zajímalo by mě, co by si pan poslanec ráno koupil místo rohlíků, kdyby v noci nepracovali pekaři, kde by si natankoval, kdyby neměly otevřeno čerpací stanice, co by našel v supermarketech, kdyby prodavačky nenarovnaly do regálů zboží, a to za plat, za který by on asi ani nevstal z postele. Na tomto výroku je vidět, jak je pan poslanec velmi vzdálený realitě života běžných lidí, které zastupuje,“ dodal.

Petr Volšanský, lékař
"Pokud se pan poslanec takto hrubě vyjádří o lidech, kteří pracují v noci, tak já o něm stejně hrubě řeknu, že je debil. Takového vyjadřování svědčí o inteligenčním kvocientu pana poslance, když neví o řidičích kamionů, pekařích, silničářích a mnoha dalších povoláních, která pracují v noci. Je to jen doklad toho, jak klesla úroveň naší politické scény,“ hněval se lékař kolínské nemocnice.

„I my pracujeme v noci, zimní údržba a svoz odpadu, a za kurvy ani zloděje se nepovažujeme,“ podotkl Karel Kozdera z AVE Kolín.

„Pan poslanec urazil nejen policisty, hasiče či lékaře, ale mnoho dalších lidí, kteří pracují v nepřetržitém provozu a zajišťují výrobu. Sám mám tzv. ranní směny, ale spát chodím o půlnoci i déle a často v té době pracuji – píši do Kolínského deníku nebo mám služby na plesech. Možná by se pan poslanec divil, kdyby se mu udělalo v noci zle a na dispečinku záchranné služby by mu řekli, že oni nepracují, protože nejsou kurvy a zloději, ať si zavolá až ráno,“ komentoval ředitel Městského společenského domu Zdeněk Hejduk.

„Na rozdíl od pana poslance znám jiné profesní skupiny, které pracují ve večerních a nočních hodinách. Máme asi jiný okruh lidí, s nimiž přicházíme do styku,“ řekl starosta Kolína Vít Rakušan (Změna pro Kolín).

„Výroky tohoto typu na půdu Poslanecké sněmovny nepatří. Tento nešťastný výrok se dotýká spousty občanů, kteří pracují v noci, např. i lékařů, hasičů a mnoha dalších, bez kterých si neumím představit fungování tohoto státu. Na rozdíl od pana poslance Krátkého, bez kterého si fungování naší sněmovny představit dost dobře umím,“ zakončil předseda místní organizace ODS Kolín Martin Smetana.

„Přivítal bych, kdyby poslanci pracovali nad rámec své pracovní doby a neviděli v tom nic špatného, i když nátlakové metody vládní většiny odmítám,“ řekl zastupitel Lubomír Nymburský (ČSSD).

OTÁZKA DNE: Co říkáte na to, že podle poslance Krátkého pracují v noci pouze ku.vy a zloději?

Tereza Cvírová, Hradec Králové


Pane Krátký, pokud si myslíte, že lidi nemůžou pracovat od sedmi večer, že jsou ku… a zloději, tak nám dejte na výplaty a nebudeme muset takhle pracovat.

Lucie Hájková, Kolín


Každý normální slušný člověk, když si chce vydělat, holt musí pracovat od rána do večera, aby měl peníze.

Jan Hořínek, Praha


Vypovídá to akorát o inteligenci složení poslanecké sněmovny. Vůbec se mě to netýká, je to jiná sorta lidí. Aspoň se ukázalo, že jsem je nevolil správně.

Jakub Klimpar,Kutná Hora


Moc mě to nezaujalo, mám na to podobný názor jako kolega, myslím si o inteligencí těch lidí svoje.

Martina Horáčková, Kutná Hora


Pracovala jsem ve fabrice i na noční. Když je potřeba pracovat, tak holt je potřeba pracovat. A netýká se to jenom ku…