„V úterý 19. března v 13.17 hodin přijalo Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje informaci o požáru haly na třídění odpadu v areálu skládky u obce Radim v okrese Kolín. Osoba, která požár nahlašovala, nebyla přímo na místě, ale pozorovala z dálky hustý černý dým,“ informovala mluvčí středočeských hasičů Veronika Švorcová Mocová. Požárem byly poničeny tři čtvrtiny třídicí linky a část haly. Hasičům se podařilo uchránit majetek v hodnotě 20 milionů korun. Příčina vzniku požáru je předmětem dalšího vyšetřování.
Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu
Operační důstojník k události vyslal profesionální jednotky z centrální hasičské stanice Kolín a z hasičských stanic Poděbrady a Český Brod. Současně byl poplach vyhlášen jednotkám sboru dobrovolných hasičů obcí Plaňany a Pečky. Další oznamovatel, který byl přímo na místě události, uvedl, že hoří hala na drcení odpadu a žádné osoby by se neměly nacházet uvnitř. Operační důstojník tedy vyhlásil druhý stupeň požárního poplachu a vyslal všechny jednotky z tohoto stupně.
Požár třídírny plastů a papíru v Radimi na Kolínsku:
Ke skládce tak vyjely jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Cerhenice, Poříčany, Sadská a Tatce. Celkem k požáru mířilo jedenáct cisteren, automobilový žebřík a vozidlo velitele čety. V průběhu zásahu byla následně hasičská stanice Český Brod zálohována jednotkou sboru dobrovolných hasičů obce Kostelec nad Černými lesy a na kolínskou centrální stanici byli povolání příslušníci z mezisměnového volna. Po dojezdu jednotek podal velitel zásahu zprávu, že požárem je z větší části zasažena jednopodlažní hala o přibližných rozměrech 80x30 metrů, ve které byla umístěna linka na třídění plastového a papírového odpadu.
Po informaci od operačního střediska o počtu jednotek mířících na místo si velitel vyžádal ještě další posilové jednotky (Ratenice a Kouřim). Velitel dále požádal o dron z centrální hasičské stanice Mělník a jednotku z Chemické laboratoře HZS Středočeského kraje v Kamenici, aby monitorovala koncentrace škodlivin v ovzduší. Zásah jednotky zahájily v dýchací technice čtyřmi vysokotlakými proudy a čtyřmi C proudy. Řídící důstojník územního odboru Kolín, který se dostavil na místo, si převzal velení a rozdělil místo zásahu na dva bojové úseky.
Jednotky zasahovaly v dýchací technice
Protože jednotky zasahovaly v dýchací technice, povolal velitel na místo protiplynový kontejner, který zajistil výměnu tlakových lahví pro zasahující hasiče. K zajištění dostatečného objemu hasební vody bylo zřízeno v obci Pečky čerpací stanoviště, které obsluhovala dobrovolná jednotka z Plaňan. Kvůli větší potřebě pěnidla byl k události povolán i kontejner pro kombinované hašení. Majitel objektu poskytl manipulační techniku, která vyvážela z objektu hořlavý materiál, který byl na venkovní ploše dohašován. V 15.00 hodin oznámil velitel zásahu, že požár se už dále nešíří a je lokalizován.
„Dvě minuty před 17. hodinou už probíhaly likvidační práce v objektu a dohašování vyvezených balíků s odpadem na volném prostranství a velitel mohl rozhodnout o postupném návratu zasahujících jednotek zpět na své základny, současně ohlásil operačnímu středisku likvidaci požáru. Krátce po půl osmé večer byla provedena závěrečná kontrola termokamerou. Velitel kolínské jednotky předal místo zásahu zástupci obce a nařídil dvanáctihodinovou dohlídku. Všechny zbývající jednotky se poté vrátily na své základny,“ uvedla mluvčí hasičů s tím, že vyšetřovatel příčin požárů odhadl ve spolupráci s majitelem škodu na 40 milionů korun.