VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Povinná výbava na Colorado? Vesta a cedník

Radim -  Americká řeka Colorado je pro vodáky tím, co Mt. Everest pro horolezce. Symbol, touha, výzva.

18.3.2013
SDÍLEJ:

O divoké vodě vyprávěl Václav Polák a Milan JirkaFoto: Deník/ Lucie Mašínová

Colorado. Tak mohou nazývat vodáci z Peček, Kolína a dalších míst svůj splněný sen. Přesně před rokem totiž byli uzavřeni na tři týdny v kaňonu. Bojovali s těžkými peřejemi, silnými protivětry, rozmary počasí i vlastní psychikou. O tom, jaké to bylo a jak se na to dívají s odstupem jednoho roku, vyprávěli v radimské základní škole Václav Polák a Milan Jirka dva vodáci z pečeckého oddílu vodní turistiky, který měl na starosti celou přípravu.

„Řeka Colorado je Národní park, což s sebou nese jistá omezení," začal vyprávět Václav Polák. Na rozdíl od našich řek v Národních parcích, Colorado se smí sjíždět, ovšem za určitých podmínek. Například na Colorado smí za rok jen určitý počet turistů. „Když už byl pořadník zabraný asi na třicet let dopředu, vymysleli loterii," předeslal Polák. Pečečtí vodáci sestavili skupinu šestnácti zájemců a každý z nich se do loterie přihlásil a zaplatil nutný poplatek. A vyhráli! Milan Jirka byl ten šťastný, který s sebou na divokou vodu mohl vzít patnáct přátel.

„Že jsme vyhráli jsme věděli už od února 2011," vysvětlil Václav Polák fakt, že na přípravu měli celý rok. Hovořilo se o tom, jak se pojede, co se bude na vodě jíst. „Nakonec to bylo jednoduché," přiznal Polák. Přibrali do týmu Karla Koubka, kamaráda vodáka, který emigroval do Ameriky. Sám se na Colorado ještě nedostal, a tak rád přijal. Zamluvil hotely, jednal s půjčovnou. Vézt si lodě odsud by totiž vyšlo na velké peníze.

Vše se povedlo připravit a na letišti se tak sešlo patnáct mužů a jedna žena, aby společně prožilo následujících třicet dní.

Když dorazili na místo, voda se zdála čistá a klidná. Každý si však uvědomoval, že si musí bezmezně důvěřovat. Absolvovali ještě kontrolu vest a dalšího vybavení a mohli ponořit svá pádla do snových vod.

Po několika mílích přišlo nadlouho poslední setkání s civilizací. Šlo o dva mosty. Jeden, ten starší výlučně pro pěší a pak novější postavený před osmi lety, který smějí využívat jen auta.

Prvních pár dní českým vodákům počasí ani štěstí nepřálo. Nejprve uvízl nákladní raft, na kterém vezli potraviny a veškerou výzbroj i výstroj, na velkém kameni. Vyproštění je stálo spoustu času a těžké dřiny. Z hodiny na hodinu se pak zvedl silný protivítr.

Rafty se prokousávali metr za metrem vpřed. Počasí všechny překvapilo, protože se říká, že na Coloradu zásadně neprší. „Nejvíc překvapení byli Moraváci, protože si nevzali ani stany, ani neopreny," dnes už s úsměvem vzpomínal Václav Polák na útrapy svých přátel.

Aby nešťastných chvil nebylo málo, povedlo se při jednom nalodění protrhnout nákladní raft. Padlo prý pár ostrých slov a pak následovaly dlouhé hodiny čekání, než raft zaschne.

Déšť však ustával a ukázalo se sluníčko, naštěstí zrovna před nejtěžšími pasážemi řeky.

Na vodáky čekaly i osmičkové peřeje. Ty dlouze sledovali, ale nakonec úspěšně projeli. „I pětkové se na začátku zdály obtížné, ale na konci už to tak hrozné nebylo," mínil jeden z vodáků v dokumentárním snímku. (V Americe je desetistupňová stupnice obtížnosti peřejí, kdežto v Evropě jen šestistupňová pozn. red.)

Trávit čas v kaňonu však není jen o tom pokořit divokou řeku, ale také o soužití s přírodou. „Všechno si musíte vézt s sebou," prozradil Václav Polák. Prý se tam dle pravidel musí vařit a manipulovat s potravinami na plachtách a zbytky cedit přes cedník. Co neprojde, musíte vzít zpět s sebou.

Močí se do řeky. Ovšem i to má svá pravidla. Musíte mít na sobě vestu a stát po kolena ve vodě. Ostatní potřeby vykonáváte do nádob, které celé tři týdny vozíte s sebou na raftu. „Jeden nákladní už ke konci zapáchal," vtipkoval Václav Polák.

Rozhovor s pečeckými vodáky Milanem Jirkou a Václavem Polákem

„Jinde se převlékneme a jdeme do hospody, tady jsme byli pořád v akci," říkají pečečtí vodáci

Radim -  Dají se tři týdny v kaňonu srovnat s jiným adrenalinovým sportem? Jsou tam nějací lidé? A jak se vodáci připravovali? Na naše dotazy týkající se splutí Colorada odpovídal Milan Jirka i Václav Polák.

Dá se tento adrenalin srovnávat například s potápěním, kterému se také věnujete?

Milan Jirka: Nedá se srovnat, potápění se se žraloky je super. Ale srovnat se to rozhodně nedá, obojí se krásný zážitek, ale každý je vlastně úplně jiný.

Z jaké techniky pochází záběry z dokumentárního filmu, který vznikl? A jsou točené ze břehu nebo z vody?

Václav Polák: Většina těch záběrů je ze břehu, ale zkresluje to. Na videu vypadají ty peřeje placaté, na místě to vypadá úplně jinak. Spousta záběrů je od kajakáře nebo z raftu z helmy.

Většina je však na hlavní kameru. Na první pohled vypadá levně, ale stála tři čtvrtě milionu.

Co kdyby jste to nestihli daná data?

Václav Polák a Milan Jirka: Kdybychom to nestihli, máme smůlu, 13. března ráno jsme museli vjet do řeky.

A kdybyste to nestihli sjet?

Tak by po nás pátrali. Když se vyplňuje formulář před odjezdem, tak se ptají na spoustu věcí. Mimo jiné se vypisuje také harmonogram, kdy budeme podle našeho odhadu na jednotlivých peřejích. Tam to potom kontrolují rangeři. Mobily tam samozřejmě nefungují, proto jsme s sebou měli satelitní telefon pro případ nouze.

Co kdyby někoho třeba kousl chřestýš? Jak se dopraví pomoc?

Václav Polák: Není jiná pomoc než volat vrtulník. Otázka je, kde by přistál heliporty jsou naznačené na kilometráži, ale většinou jsme kempovali tam, kde nebylo možné přistát. Samozřejmě voda je na zaplavání studená. Když člověk spadne, tak musí rychle na břeh. Při koupání také, rychle tam a rychle zase z vody.

Jsou všude na řece všude peřeje?

Milan Jirka: Peřeje nejsou všude, ale každý den nějaké potkáte. Je jich tam asi deset procent.

Z celé výpravy tam byl jen jeden člověk, který už to jel?

Václav Polák: Ano, jen jeden. Původně mělo jet víc, ale někdo odřekl. Například jeden odřekl měsíc před odjezdem, takže jsme řekli Jéňovi, kamarádovi, který s námi jezdí i na jiné akce.

V čem zejména to bylo jiné, než ostatní zájezdy na vodu?

Bylo to jiné, než ty vody, které jezdíme. Například teď jedeme do Albánie, to vezmeme mikrobusy, vozíky s loděmi.

Tam sjedeme vodu, čeká na nás auto, převlékneme se a jdeme do hospody. Tady jsme byli pořád na vodě a pořád v akci.

Jak dlouho trvalo uvázat náklad na nákladní raft?

Milan Jirka: Ze začátku trvalo uvázat raft dvě hodiny, pak jsme to zdokonalili na tři čtvrtě hodiny.

Potkali jste v kaňonu nějaké lidi?

Václav Polák: S námi jela ještě jedna výprava, což není zrovna obvyklý jev. V předpisech je, že se nemáte sdružovat ve větších skupinách, takže jsme se spíše míjeli. Potkali jsme i nějaké důchodce nad šedesát, Amíci, co jeli na kajakách. Jinak jsme byli většinu doby sami. Třeba jsme kempovali a někdo projel, tak jsme na sebe mávli, něco zavolali.

Připravovali jste se nějak zvláště fyzicky?

Václav Polák:Fyzickou přípravu jsme neměli. Všichni na tu vodu jezdíme, nikdo tam nebyl úplný jeliman, aby na vodu koukal, že ji vidí poprvé v životě. Je to stejné, jako když jedete na jakýkoli čundr. Kdo je zvyklý tábořit venku, tak ho tam nikdo nemusí učit, jak se má chovat.

Výběr lidí samozřejmě není vůbec jednoduchý. Něco jsme vybírali mi, něco Ostraváci a domlouvali se po telefonu. S některýma jsme se viděli dokonce prvně až na letišti.

Autor: Lucie Mašínová

18.3.2013
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 21 000 Kč Montážní dělníci mechanických zařízení Operátor. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 89. Poznámka: První kontakt:, Česáková Michaela, e-mail: nabor@tpca.cz; michaela.cesakova@tpca.cz., Termíny výběrového řízení budou upřesněny., , Náplň práce:, práce na montážních linkách odd. lisovny, svařovny, lakovny, finální montáže, logistiky., , Pracovní doba:, 6:00 - 15:30 hod a 15:30 - 23:55 hod., , Požadavky:, zručnost a flexibilita,, fyzická zdatnost a dobrý zdravotní stav,, praxe ve výrobě není podmínkou., , Zaměstnanecké výhody:, firemní akce, závodní stravování, příspěvek na bydlení, příspěvek na dopravu, lékařská péče.. Pracoviště: Toyota peugeot citroën automobile czech, s.r.o.., 280 02 Kolín 2. Informace: Michaela Česáková, . Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 26 000 Kč Ostatní odborní pracovníci v administrativě a správě organizace Referent administrativy. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, Braňková Jana, tel.: 702016285, , e-mail: brankova@zpa-pecky.cz., , Požadujeme: , ÚSO technického směru nebo administrativního směru. , Znalost německého nebo anglického jazyka., Čtení výkresové dokumentace, práce s PC.. Pracoviště: Zpa pečky a.s., Tř. 5. května, č.p. 166, 289 11 Pečky. Informace: Jana Braňková, +420 702 016 285. Výroba - Výroba Obsluha strojů 16 000 Kč Obsluha zařízení (kromě lakovacích) na povrchovou úpravu kovů a jiných materiálů Obsluha vypalovací pece na smaltovně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, Ladislav Petrů Bc., tel.: 321 610 540, 602 318 179, pracovní dny 8 - 16 hod,, e-mail: petru@karma-as.cz,, osobně: v pracovní dny 9 - 14 hod, Zborovská 693, Český Brod., , Tradiční český výrobce v oblasti plynových zařízení společnost Karma Český Brod a.s. hledá nové kolegy do výroby., , Aktuálně hledáme kolegu pro posílení týmu na smaltovně do pozice palič., , Požadavky:, Pečlivost, zodpovědnost, fyzická zdatnost (vhodné spíše pro muže)., , Náplň práce:, Zavážení posmaltovaných výrobků do vypalovací pece a další manipulace s výrobky po vypálení, kotrola výpalků a balení na palety., , Nabízíme:, Příspěvek na stravu, možnost podnikového ubytování, Práci i pro manžele či partnery - s možností uplatnění na jiné pozici ve výrobě, Práci v blízkosti vlakového i autobusového nádraží., , Pracovní doba:, Práce v 8 hod a 12 hod denních směnách 4 dny v týdnu., V červenci 2 týdny celozávodní dovolená, v prosinci 1 týden.. Pracoviště: Karma český brod a.s., Zborovská, č.p. 693, 282 01 Český Brod. Informace: Ladislav Petrů, +420 321 610 540,602 318 179. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 9 800 Kč Kvalifikovaní stavební dělníci hlavní stavební výroby Zedníci a zásobovači stavby stavebním materiálem. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9800 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo pracoviště:, - Hradec 1, Stříbrná Skalice, , Prvotní kontakt:, - tel.: 608 444 000, - e-mail: info@vspstav.cz, , Upřesňující údaje:, - zednické a pomocné práce na stavbě, - zásobování stavby stavebním materiálem, - nutný ŘP sk. C1 nebo vyšší, - nutná jazyková vybavenost čeština, - ukrajinština a ruština výhodou. Pracoviště: Vsp stav s.r.o. - hradec, 281 63 Kostelec nad Černými Lesy. Informace: Milan Kvasnička, +420 608 444 000.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZUJEME

Bouře v kraji zastavila vlaky

Garage Fest změnil lehce místo, zahrálo devět kapel
36

OBRAZEM: Garage Fest změnil lehce místo, zahrálo devět kapel

OBRAZEM: Pánská burleska poprvé zavítala do společenského domu

Kolín – Vůbec poprvé se v Kolíně v sobotu večer objevila poměrně novinka na poli zábavy, kterou je mužská kabaretní a burleskní show v podání pánské skupiny říkající si The Roosters.

OBRAZEM: Českobrodské posvícení přilákalo spoustu návštěvníků

Český Brod - Tradiční Českobrodské posvícení se koná každý rok týden před svatým Václavem a ani letos tomu nebylo jinak. Na místní náměstí se během týdne sjížděli provozovatelé různých typů pouťových atrakcí, které doslova zaplnily centrum Českého Brodu.

OBRAZEM: V Dobřichově se zabydlely pohádkové postavičky

Dobřichov – Pohádkové postavičky se v sobotu 22. září zabydlely v obci Dobřichov. Pohádkovou cestou děti procházely a setkávaly se tak s různými pohádkovými bytostmi. Nebyla to jen tak ledajaká procházka. U každé z bytostí děti plnily nějaké úkoly. Řešily hádanky, hlavolamy, poznávaly, běhaly, skákaly. Za správně provedený úkol si vysloužily na soutěžní kartičku razítko.

OBRAZEM: Na kolínské Řepařské drážce oslavovali Řepánkovy slavnosti

Kolín – O víkendu si na Řepařské drážce připomněli Řepánkovy slavnosti. Letos to byl již dvanáctá ročník těchto oslav.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT