VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Povinná výbava na Colorado? Vesta a cedník

Radim -  Americká řeka Colorado je pro vodáky tím, co Mt. Everest pro horolezce. Symbol, touha, výzva.

18.3.2013
SDÍLEJ:

O divoké vodě vyprávěl Václav Polák a Milan JirkaFoto: Deník/ Lucie Mašínová

Colorado. Tak mohou nazývat vodáci z Peček, Kolína a dalších míst svůj splněný sen. Přesně před rokem totiž byli uzavřeni na tři týdny v kaňonu. Bojovali s těžkými peřejemi, silnými protivětry, rozmary počasí i vlastní psychikou. O tom, jaké to bylo a jak se na to dívají s odstupem jednoho roku, vyprávěli v radimské základní škole Václav Polák a Milan Jirka dva vodáci z pečeckého oddílu vodní turistiky, který měl na starosti celou přípravu.

„Řeka Colorado je Národní park, což s sebou nese jistá omezení," začal vyprávět Václav Polák. Na rozdíl od našich řek v Národních parcích, Colorado se smí sjíždět, ovšem za určitých podmínek. Například na Colorado smí za rok jen určitý počet turistů. „Když už byl pořadník zabraný asi na třicet let dopředu, vymysleli loterii," předeslal Polák. Pečečtí vodáci sestavili skupinu šestnácti zájemců a každý z nich se do loterie přihlásil a zaplatil nutný poplatek. A vyhráli! Milan Jirka byl ten šťastný, který s sebou na divokou vodu mohl vzít patnáct přátel.

„Že jsme vyhráli jsme věděli už od února 2011," vysvětlil Václav Polák fakt, že na přípravu měli celý rok. Hovořilo se o tom, jak se pojede, co se bude na vodě jíst. „Nakonec to bylo jednoduché," přiznal Polák. Přibrali do týmu Karla Koubka, kamaráda vodáka, který emigroval do Ameriky. Sám se na Colorado ještě nedostal, a tak rád přijal. Zamluvil hotely, jednal s půjčovnou. Vézt si lodě odsud by totiž vyšlo na velké peníze.

Vše se povedlo připravit a na letišti se tak sešlo patnáct mužů a jedna žena, aby společně prožilo následujících třicet dní.

Když dorazili na místo, voda se zdála čistá a klidná. Každý si však uvědomoval, že si musí bezmezně důvěřovat. Absolvovali ještě kontrolu vest a dalšího vybavení a mohli ponořit svá pádla do snových vod.

Po několika mílích přišlo nadlouho poslední setkání s civilizací. Šlo o dva mosty. Jeden, ten starší výlučně pro pěší a pak novější postavený před osmi lety, který smějí využívat jen auta.

Prvních pár dní českým vodákům počasí ani štěstí nepřálo. Nejprve uvízl nákladní raft, na kterém vezli potraviny a veškerou výzbroj i výstroj, na velkém kameni. Vyproštění je stálo spoustu času a těžké dřiny. Z hodiny na hodinu se pak zvedl silný protivítr.

Rafty se prokousávali metr za metrem vpřed. Počasí všechny překvapilo, protože se říká, že na Coloradu zásadně neprší. „Nejvíc překvapení byli Moraváci, protože si nevzali ani stany, ani neopreny," dnes už s úsměvem vzpomínal Václav Polák na útrapy svých přátel.

Aby nešťastných chvil nebylo málo, povedlo se při jednom nalodění protrhnout nákladní raft. Padlo prý pár ostrých slov a pak následovaly dlouhé hodiny čekání, než raft zaschne.

Déšť však ustával a ukázalo se sluníčko, naštěstí zrovna před nejtěžšími pasážemi řeky.

Na vodáky čekaly i osmičkové peřeje. Ty dlouze sledovali, ale nakonec úspěšně projeli. „I pětkové se na začátku zdály obtížné, ale na konci už to tak hrozné nebylo," mínil jeden z vodáků v dokumentárním snímku. (V Americe je desetistupňová stupnice obtížnosti peřejí, kdežto v Evropě jen šestistupňová pozn. red.)

Trávit čas v kaňonu však není jen o tom pokořit divokou řeku, ale také o soužití s přírodou. „Všechno si musíte vézt s sebou," prozradil Václav Polák. Prý se tam dle pravidel musí vařit a manipulovat s potravinami na plachtách a zbytky cedit přes cedník. Co neprojde, musíte vzít zpět s sebou.

Močí se do řeky. Ovšem i to má svá pravidla. Musíte mít na sobě vestu a stát po kolena ve vodě. Ostatní potřeby vykonáváte do nádob, které celé tři týdny vozíte s sebou na raftu. „Jeden nákladní už ke konci zapáchal," vtipkoval Václav Polák.

Rozhovor s pečeckými vodáky Milanem Jirkou a Václavem Polákem

„Jinde se převlékneme a jdeme do hospody, tady jsme byli pořád v akci," říkají pečečtí vodáci

Radim -  Dají se tři týdny v kaňonu srovnat s jiným adrenalinovým sportem? Jsou tam nějací lidé? A jak se vodáci připravovali? Na naše dotazy týkající se splutí Colorada odpovídal Milan Jirka i Václav Polák.

Dá se tento adrenalin srovnávat například s potápěním, kterému se také věnujete?

Milan Jirka: Nedá se srovnat, potápění se se žraloky je super. Ale srovnat se to rozhodně nedá, obojí se krásný zážitek, ale každý je vlastně úplně jiný.

Z jaké techniky pochází záběry z dokumentárního filmu, který vznikl? A jsou točené ze břehu nebo z vody?

Václav Polák: Většina těch záběrů je ze břehu, ale zkresluje to. Na videu vypadají ty peřeje placaté, na místě to vypadá úplně jinak. Spousta záběrů je od kajakáře nebo z raftu z helmy.

Většina je však na hlavní kameru. Na první pohled vypadá levně, ale stála tři čtvrtě milionu.

Co kdyby jste to nestihli daná data?

Václav Polák a Milan Jirka: Kdybychom to nestihli, máme smůlu, 13. března ráno jsme museli vjet do řeky.

A kdybyste to nestihli sjet?

Tak by po nás pátrali. Když se vyplňuje formulář před odjezdem, tak se ptají na spoustu věcí. Mimo jiné se vypisuje také harmonogram, kdy budeme podle našeho odhadu na jednotlivých peřejích. Tam to potom kontrolují rangeři. Mobily tam samozřejmě nefungují, proto jsme s sebou měli satelitní telefon pro případ nouze.

Co kdyby někoho třeba kousl chřestýš? Jak se dopraví pomoc?

Václav Polák: Není jiná pomoc než volat vrtulník. Otázka je, kde by přistál heliporty jsou naznačené na kilometráži, ale většinou jsme kempovali tam, kde nebylo možné přistát. Samozřejmě voda je na zaplavání studená. Když člověk spadne, tak musí rychle na břeh. Při koupání také, rychle tam a rychle zase z vody.

Jsou všude na řece všude peřeje?

Milan Jirka: Peřeje nejsou všude, ale každý den nějaké potkáte. Je jich tam asi deset procent.

Z celé výpravy tam byl jen jeden člověk, který už to jel?

Václav Polák: Ano, jen jeden. Původně mělo jet víc, ale někdo odřekl. Například jeden odřekl měsíc před odjezdem, takže jsme řekli Jéňovi, kamarádovi, který s námi jezdí i na jiné akce.

V čem zejména to bylo jiné, než ostatní zájezdy na vodu?

Bylo to jiné, než ty vody, které jezdíme. Například teď jedeme do Albánie, to vezmeme mikrobusy, vozíky s loděmi.

Tam sjedeme vodu, čeká na nás auto, převlékneme se a jdeme do hospody. Tady jsme byli pořád na vodě a pořád v akci.

Jak dlouho trvalo uvázat náklad na nákladní raft?

Milan Jirka: Ze začátku trvalo uvázat raft dvě hodiny, pak jsme to zdokonalili na tři čtvrtě hodiny.

Potkali jste v kaňonu nějaké lidi?

Václav Polák: S námi jela ještě jedna výprava, což není zrovna obvyklý jev. V předpisech je, že se nemáte sdružovat ve větších skupinách, takže jsme se spíše míjeli. Potkali jsme i nějaké důchodce nad šedesát, Amíci, co jeli na kajakách. Jinak jsme byli většinu doby sami. Třeba jsme kempovali a někdo projel, tak jsme na sebe mávli, něco zavolali.

Připravovali jste se nějak zvláště fyzicky?

Václav Polák:Fyzickou přípravu jsme neměli. Všichni na tu vodu jezdíme, nikdo tam nebyl úplný jeliman, aby na vodu koukal, že ji vidí poprvé v životě. Je to stejné, jako když jedete na jakýkoli čundr. Kdo je zvyklý tábořit venku, tak ho tam nikdo nemusí učit, jak se má chovat.

Výběr lidí samozřejmě není vůbec jednoduchý. Něco jsme vybírali mi, něco Ostraváci a domlouvali se po telefonu. S některýma jsme se viděli dokonce prvně až na letišti.

Autor: Lucie Mašínová

18.3.2013
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič autobusu 28 000 Kč

Řidiči autobusů, trolejbusů a tramvají Řidiči autobusů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: První kontakt: Mukařovský Karel, tel.:602 352 977, e-mail: karel.mukarovsky@oad.cz, osobně: Za Drahou 171, Liblice, , Požadujeme platné potřebné doklady, výpis z TR., , Práce na 1 i 2 směny nebo turunusové služby, dle jízdního řádu autobusových linek., , Nabízíme jistotu zaměstnání, příspěvek na penzijní pojištění.. Pracoviště: Okresní autobusová doprava kolín, s.r.o. - provoz český brod, Za Drahou, č.p. 171, 282 01 Český Brod. Informace: Karel Mukařovský, +420 602 309 418.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 800 Kč

Obsluha strojů na balení, plnění a etiketování Obsluha strojů na balení, plnění a etiketování. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13800 kč, mzda max. 24300 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: První kontakt:, Lukeš Milan, tel.: 739 350 384, 8 - 16:30 hod, e-mail: lukes@buttner.cz,, osobně: denně 8 - 16:30 hod, Tuchorazská 1347, Český Brod., , Náplň práce:, práce s drobnými díly, vhodné i pro ženy., , Požadavky:, odpovědnost, samostatnost, flexibilita, zručnost, práce i na dvě směny, dobrý zdravotní stav, hlavně zrak., , Pracovní doba: , ranní 6 -14.15 hod, odpolední 14.15 - 22.30hod., , Zaměstnanecké výhody:, výkonostní bonus až 8.500 Kč/měsíc, docházkový bonus až 3.000 Kč/měsíc.. Pracoviště: Büttner s.r.o., Tuchorazská, č.p. 1347, 282 01 Český Brod. Informace: Milan Lukeš, +420 739 350 384.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 200 Kč

Pomocní pracovníci v rostlinné výrobě Pomocní pracovníci v rostlinné výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 40. Poznámka: SEZÓNNÍ ZAMĚSTNÁNÍ, , První kontakt:, e-mail: mhsvprague@gmail.com, , Náplň práce:, jde o těžkou fyzickou práci v sadech, natahování a opravování sítí, natahování drátů., , Požadavky:, čistý trestní rejstřík, fyzická zdatnost., , Pracovní doba:, 7 - 15:30 hod, pracovní doba se přizpůsobuje počasí.. Pracoviště: Mh+sv prague s.r.o. - sady tuchoraz, 282 01 Český Brod. Informace: Mykhaylo Hasynets, +420 777 744 490.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 18 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo pracoviště:, - Svatbínská 494, Kostelec nad Černými lesy, 281 63, , Prvotní kontakt:, - e-mail: lucie.pokorna@eurosun.cz, , Upřesňující údaje:, - Pracovní náplň: manipulace se zbožím, naskladnění a vyskladnění zboží, příjem a výdej zboží, odpovědnost za naskladnění a vyskladnění materiálu, dvousměnný provoz, - Požadujeme: odborné vyučení, zkušenost s prací ve skladu/základní znalost o procesech ve skladu, průkaz pro řízení vysokozdvižných vozíků, řidičský průkaz sk. B, spolehlivost, přesnost, vysoké pracovní nasazení, zručnost, - Nabízíme: hlavní pracovní poměr u stabilní a renomované společnosti, dynamické a moderní pracovní prostředí, zajímavé platové ohodnocení, , Zaměstnanecké výhody:, - zajišťování stravy, dopravy, živorního pojištění. Pracoviště: Eurosun a.s. - kostelec nad černými lesy, Svatbínská, č.p. 494, 281 63 Kostelec nad Černými Lesy. Informace: Lucie Pokorná, +420 321 679 407.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Film Poslední útěk v kolínské světové premiéře uvedli jeho tvůrci
43

Film Poslední útěk v kolínské světové premiéře uvedli jeho tvůrci

Při požáru historické roubenky na Mladoboleslavsku zemřel majitel
5

Na místě natáčení Čertů zabíjelo ohnivé peklo

Minimálně do konce března se ještě příliš neohřejeme

Současné chladné počasí zůstane v Česku minimálně do konce března, v polovině dubna má být už tepleji, přesto se teploty dostanou jen k dlouhodobému průměru. Příští týden spadne v porovnání s dalšími třemi týdny i více srážek. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který v sobotu zveřejnil na webu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle jeho aktuální předpovědi bude pršet i o nadcházejících velikonočních svátcích, kdy na horách může ještě i sněžit, nejvyšší denní teploty budou kolem deseti stupňů Celsila.

Korunní svědkyně v Rathově kauze účet za přiznávané čachry odmítá

Střední Čechy – Předem neočekávané souvislosti týkající se dopadů na podnikání korunní svědkyně v soudním procesu věnovaném údajným korupčním manipulacím s veřejnými zakázkami Středočeského kraje (ze všech 11 obžalovaných spojovaným ponejvíce s osobou někdejšího hejtmana Davida Ratha) naznačují dosud nepříliš známé vazby mezi některými z obžalovaných.

Zloději mají pré: začíná sezona

Střední Čechy – Škodu vyčíslenou na 24 tisíc korun způsobil zatím neznámý pachatel, který se v úterý během noci vloupal do dílny u domu v obci Březová-Oleško na Praze-západ. 

Závěrečné řeči v Rathově kauze: dvojí Ne a jedno Ano

Střední Čechy – Získání zakázek ve veřejných soutěžích bylo férové – a rozhodně bez toho, že by s tím bylo spojeno jakékoli předávání úplatků. V pátek to u Krajského soudu v Praze uvedli souzení manažeři firem dodávajících zdravotnické vybavení Martin Jireš a Jindřich Řehák.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT