Však i ten má letos výročí – kulaté. Desáté od svého založení. A vzhledem k tomu, že kmotr knihovny Vratislav Ebr, který se o její založení spolu s obcí zasloužil, pozval jako hosta odpoledního posezení Ivo Šmoldase, došlo i na veselé vykoumání dalších výročí.

Ivo Šmoldas pak celé odpoledne při přátelském setkání u dobrého občerstvení a vína bavil přítomné veselými historkami z natáčení, někdy i doslova a do písmene. To třeba, když líčil své pokusy o hru na kytaru či své působení v pěveckém sboru. „Své první pěvecké vystoupení jsem měl v roce 1968. Myslel jsem si poté, že vojska Varšavské smlouvy vpadla do naší země proto, aby mi zabránila to opakovat," glosoval Ivo Šmoldas s tím, že po dalších různých pokusech nakonec jednoznačně usoudil, že hudební sluch nemá.

Přesto byl, jak zábavně vyprávěl, osloven, aby zazpíval před sálem, v němž seděl i tehdejší prezident Václav Klaus. Měla to být ukázka, co i s neškoleným hlasem někoho, kdo neumí zpívat, dokáže udělat moderní zvuková technika. „Až na jevišti jsem si uvědomil, že pokud to má být porovnání, znamená to, že budu muset zpívat i naživo," smál se Ivo Šmoldas.

„Rozdíl, mezi tím, co jsem se pokoušel zpívat naživo, a tím, co se poté ozvalo upravené moderní technikou, nebyl žádný. Protože s tím, co vychází z mého hrdla, prostě žádný mistr zvukař nic nesvede," dodal a upřesnil, že se jednalo o píseň Práce. Nikoli Píseň práce, nýbrž Dělání, dělání všechny smutky zahání od Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře.

Na živo a jen s malým přemlouváním písničku zazpíval Ivo Šmoldas i v Přišimasech. Tedy, zazpíval… vypadalo to tak. Ale i když přítomní bystře natahovali uši, co to šlo, slyšeli Tomáše Jelínka a Petra Řádka s jejich kytarou a valchou. A sami sebe, jak se rádi k známé písničce přidali. „Umím perfektně otvírat ústa tak, že to vypadá, že zpívám," přiznal se nakonec Ivo Šmoldas.

Přesto sklidil potlesk a Tomáš Jelínek s Petrem Řádkem se dál celé odpoledne starali o veselý hudební program, kterým příchozí velmi potěšili.

Posezení se protáhlo zhruba do pěti hodin odpoledne a zakončený byl předáváním darů. Konkrétně triček s logem Knihovna Vráti Ebra.