Město plošně zakázalo hazard od 1. ledna 2017. Vzhledem k rozložení sil v koalici, stejně jako to, že většina opozičních zastupitelů je pro, se dalo očekávat schválení této vyhlášky. Bude to mít pro současnou garnituru nějaké politické dopady? Stanou se hráči najednou aktivními voliči?

V Kolíně žádnou reálnou opozici již pět let nemáme, ale i kdybychom ji měli, stejně by většina komunálních politiků hlasovala pro přijetí podobné vyhlášky. Zastupitelé mohou počítat s pozitivním dopadem na svoji popularitu. Vzhledem ke společenské poptávce po regulaci hazardu jim tento krok zvýší oblíbenost. Osobně si ale myslím, že by mnohem účinnější bylo přistoupit k systémovému řešení na celostátní úrovni. Kolínští zastupitelé nemají totiž mnoho jiných možností, jak s negativními dopady hazardu v Kolíně bojovat. Nečekám, že by se z hráčů stali aktivní voliči, ti totiž většinou hrají právě proto, že jsou znechuceni svým rodinným životem, zaměstnáním nebo právě společensko – politickými událostmi.

V podstatě můžeme vyhlášku regulující hazard na území města považovat za prohibici, jelikož se radnice vydala cestou nulové tolerance. Najdete v historii nějakou prohibici, která fungovala, aniž by se rozbujel černý trh?

Žádná prohibice nikdy nebyla skutečným řešením, ale je pro politiky řešením natolik lákavým a populistickým, že se mu ubrání jen malá část skutečných politických profesionálů. I zavedení zákazu prodeje alkoholu v USA po 1. světové válce bylo doprovázeno argumentací o negativních důsledcích na rodinný život, krachy manželství, ohrožení spokojeného života dětí. Až moudrý prezident Roosevelt prohibici zrušil a zavedl sérii komplikovaných opatření, která negativní důsledky alkoholismu skutečně omezila. V dějinách ještě nikdy žádná prohibice žádný problém nevyřešila. Patologičtí hráči budou pochopitelně hledat jiné možnosti, jak pokračovat ve své závislosti, negativní důsledky hráčství se nijak nezmenší, jen se promění. Zatímco systémová (a minimálně celostátní) regulace by vedla k maximálnímu zmírnění důsledků hazardu, úplný zákaz může přinést například přechod hráčů z klubů k internetu. Takže namísto jednoho tisíce korun utracených hráčem za večer v jednom automatu, utratí nyní bez problémů i celou výplatu za stejný večer na internetu. Zákazem vyřešíte situaci dočasně a viditelně, nikoliv trvale a dostatečně.

Na veřejném slyšení v březnu provozovatelé heren varovali před prohibicí, která podle jejich zkušeností v České republice vede ke vzniku černých heren a soukromých klubů, ze kterých navíc neplynou daně. Je v některých zemích řešena otázka hazardu účinněji?

Je pochopitelné, že provozovatelé jakéhokoliv hazardu jsou proti jeho regulaci, jde jim o vysoké příjmy z hazardu plynoucí. Rozumný stát, kraj či obec však s negativními jevy musí počítat a snažit se je maximálně usměrňovat. Patologické jevy nevyřešíte přijetím jednoho zákazu nikdy a podobná rozhodnutí zpravidla opravdu vedou k černému trhu s produktem, který je zakazován. Maďarsko v roce 2012 zakázalo všechny hazardní hry kromě několika málo povolených kasin, ale po roce zákaz změnilo a vrátilo se k jeho regulaci, protože úplný zákaz se ukázal jako neúčinný. Bylo by dobré, kdyby kolínská vyhláška vyvolala diskuse odborníků a politiků, aby se začala hledat skutečná systémová pravidla pro boj s negativními dopady hazardu.