„Dnešní darování krve vzniklo jako iniciativa jednoho z našich kolegů. Vedení územního odboru si tohoto skutku velice považuje, bere to jako dobrý příklad pro veřejnost a pomoc druhým. Naplňuje se tak heslo policie – pomáhat a chránit,“ řekla policejní mluvčí Petra Potočná.

Iniciativy se chopil policista Miroslav Skoupý, který s několika kolegy akci vymyslel. „Jako dlouholetý dárce krve jsem se pokusil zorganizovat hromadný odběr. S dalšími kolegy jsme zkoušeli i stát se dárci kostní dřeně, to se nám povedlo, jsme vedeni v registru,“ řekl policista.

Podle jeho názoru jsou právě muži a ženy zákona ideálními dárci, jelikož policisté každé dva roky procházejí lékařskými prohlídkami. „Chtěli jsme ale sehnat prvodárce. Je jich tu hodně, kteří nikdy krev nedávali. Předpokládám, že zjistí, že to není nic hrozného a budou pravidelně docházet,“ řekl. „Iniciativu kolegů jsem uvítal. Je to prospěšná věc, kterou budeme podporovat,“ řekl vedoucí územního odboru policie Jiří Fejfar.

Celkem získali padesát litrů krve

Kromě policistů přišli darovat krev i kolínští hasiči. „Je celkem běžné, že hasiči darují krev. Myslíme si, že to je záslužná akce, proto jsme šli darovat krev společně s Policií ČR jako zástupci integrovaného záchranného systému,“ řekl Dalibor Zeman, zástupce ředitele územního odboru hasičů v Kolíně. Sám krev pravidelně daruje, pro několik hasičů to ale bylo poprvé.

Akci uvítal i ředitel nemocnice Petr Chudomel. „Dárců není nikdy dostatek, jsme rádi, že se rozhodli pomoci,“ řekl. Podle jeho názoru to může motivovat i další lidi. „Jsem o tom přesvědčen. Jedna věc je darovat krev, což je bohulibá činnost, další věc je jít veřejnosti příkladem, která tak má motivaci jít krev darovat,“ podotkl.

Sto lidí celkem daruje 50 litrů krve. Kolika pacientům pomůže, to není jednoduché říci. „Každá operace je specifická. U menších operací se podává řádově půl litru až jeden litr, u velkých těžkých poranění to může být více,“ řekl Pavel Hoffmann, lékařský náměstek kolínské nemocnice.

Krev bývá po darování dále zpracována. „Oddělují se krevní destičky, zpracuje se krevní plasma, červené krvinky se podávají odděleně. Kolika pacientům stovka dárců pomůže, se říci nedá. Každý zachráněný život je ale velmi důležitý,“ dodal Petr Chudomel.