Po konkrétním podezřelém pátrají středočeští kriminalisté vyšetřující trojnásobnou vraždu příslušníků jedné rodiny, kteří byli ubodáni ve středu vpodvečer v Mukařově na Praze-východ. Znají ale pouze jeho přibližnou podobu; žádné další informace k upřesněné totožnosti hledaného zřejmě nejsou k dispozici. Ze stanoviska kriminalistů Deník odvodil, že kdyby vyšetřovatelé věděli, v jakém prostředí po dotyčném pátrat, pustili by se do jeho hledání a informaci o konkrétném podezřelém by zatím tajili. To však neučinili; naopak se rozhodli zveřejnit všechny údaje, které mají k dispozici, a požádat veřejnost o pomoc při pátrání.

„Jde o muže, který byl podle svědecké výpovědi viděn ve chvíli, kdy v ulici Na Ladech napadl nožem 48leté místního obyvatele,“ uvedla v pátek Soňa Budská z ředitelství středočeské policie. Ke zmiňovanému činu došlo krátce po 19. hodině – podle policejních detektivů je ale možné, že se v této lokalitě pochyboval už kolem 16. hodiny. Následně zřejmě odešel pěšky.

Vrah ubodal tři lidi z jedné rodiny

Otřesný čin v mukařovské lokalitě Na Ladech a ve Smrkové ulici, který šokoval nejen místní obyvatele, ale celou republiku, odhalili ve středu večer hasiči vracející se z výjezdu. U silnice si všimli těžce pobodaného 48letého muže, jemuž už záchranáři bohužel nemohli pomoci. Další hrůzný nález pak na policisty čekal v bydlišti zavražděného. „Po bližším ohledání místa a rodinného domku byla objevena další dvě mrtvá těla,“ uvedla mluvčí policie Prahy-venkov Štěpánka Zatloukalová. Jednalo se o 24letou dceru muže nalezeného na ulici a jejího 37letého přítele; na první pohled bylo zřejmé, že i oni podlehli násilnému útoku s nožem.

Policie: my budeme mlčet, vy mluvte

Středočeská policie zveřejnila v pátek kreslenou podobiznu muže podezřelého z aktivního podílu na trojnásobném mordu vytvořenou podle svědecké výpovědi. Kriminalisté žádají veřejnost o pomoc při jeho hledání. Uvítají jakékoli poznatky nejen k pohybu podezřelého muže, ale také k totožnosti hledaného či k upřesnění popisu jeho osoby. „Své informace volejte, prosím, na linku 158 nebo na mobilní telefon: 603 706 479,“ žádá Budská.

Žádost o pomoc při pátrání je podle jejích slov prozatím poslední informace, kterou kriminalisté ze středočeské mordparty hodlají k případu zveřejnit. „Až do doby, než bude někdo zadržen, nic dalšího uvádět nebudeme,“ zdůraznila Budská.

Bez odpovědi nechal tiskový odbor středočeské policie otázku Deníku k původu informací o hledaném muži. Na první pohled jsou totiž patrné nejasnosti: existuje-li svědek činu, jenž snad měl vidět podezřelého sklánějícího se nad pobodaným, jak to, že záchranáře přivolala k umírajícímu až posádka hasičského auta, které náhodně projíždělo kolem zraněného? Proč sanitku nepřivolal tento svědek? „Bez komentáře,“ znělo vyjádření odkazující na informační embargo, které má trvat až do zadržení podezřelého.

Deník se pouze dozvěděl, že pátrání vychází z jediného konkrétnějšího svědectví, které se během mnohahodinové práce kriminalistů na místě činu podařilo získat.

Bezprostředně po odhalení vražd se také objevila informace, že lidé ze sousedství viděli zavalitého muže vysokého asi 180 cm v tmavém oblečení a s kapucí, který utíkal směrem k lesu; nebylo ale potvrzeno, zda tento člověk mohl mít s třesným činem něco společného. Vyzbrojeni tímto poznatkem pátrali policisté v okolí už během noci na čtvrtek – neobjevili ale nikoho podezřelého, ačkoli středočeským policistům přijeli na pomoc i příslušníci stálé pořádkové jednotky z Prahy a do hledání se zapojili také psovodi a rovněž vzlétl vrtulník s termovizí.

Hypotézy kriminálka nechce komentovat

Aktuálně se přitom pátrá po jediném podezřelém; s verzí, že by se na vražedném útoku nožem podílelo více osob, kriminalisté zřejmě aktuálně nepracují. Odmítají ale jakkoli komentovat spekulace, které se kolem děsivého mordu vyrojily: že čin mohl mít na svědomí přistižený zloděj (přičemž krádeže zvlášť v tomto období, kdy do obce přijíždějí provozovatelé pouťových atrakcí, prý nebyly ničím ojedinělým), že je ve hře prošetřování možných rozporů v rodině či že existuje podezření na čin ze žárlivosti, kdy se kriminálka zajímá o bývalého přítele zavražděné ženy. „My ale nikdy neříkali, že přítel je v podezření,“ komentovala poslední z hypotéz policistka Budská.

Za pravdu jejím slovům dává i páteční zveřejnění pátracího portrétu. Vyšetřovatelé nicméně připustili, že kreslený identikit nemusí být zcela věrný. Obecně ale platí, že policejní kreslíři vytvářející podle výpovědí svědků pravděpodobné portréty hledaných osob bývají nejen zdatnými výtvarníky, ale i zkušenými psychology. A od svědků či obětí trestných činů, namnoze stresovaných, dokážou k podobě podezřelých získat i údaje, které si dotyční ani sami neuvědomují. „Zpravidla takový identikit odpovídá ze 70 procent skutečnosti,“ uvedl zkušený pražský kriminalista Ivan Smékal, specialista na trestnou činnost násilného charakteru, jenž nyní v hlavním městě působí jako náměstek krajského policejního ředitele.

Měl asi krev nejen na rukou

Muži podezřelému z vražedného útoku je kolem 30 let. Je 180 cm vysoký, podsadité postavy. Má oválný obličej a tmavé zvlněné vlasy ostříhané nakrátko. V kritické době byl oblečen do světlé šusťákové bundy s oranžovým pruhem na rukávech. Vyšetřovatelé předpokládají, hledaný muž byl při odchodu z místa činu potřísněn krví a nelze vyloučit, že i zraněný.
Identikit podezřelého v případu trojnásobné vraždy v Mukařově.

Čtěte také: V obci Mukařov panuje strach