Pozvání na klání v orbě historickými traktory přijaly stovky příchozích. Akci přálo počasí, které vykouzlilo takřka bezmračnou oblohu babího léta bez deště, až se za radlicemi prášilo.

Připravený byl i doprovodný program, malí i velcí se s nadšením povozili na valníku nebo kočárem taženým koňmi, nechyběla výstava historických i současných traktorů, další zemědělské techniky, strojů a stabilních motorů.

Mezi stařičkými traktory se našly opravdu pěkné kousky. Však je také příchozí hojně obdivovali a jejich majitelé nejen všem ochotně podali zasvěcený výklad a se znalci se podělili o své zkušenosti, ale také předvedli, jak se svými traktory, i když už mají stroje na krku pěkných pár křížků, dokážou udělat brázdy rovné téměř jak podle pravítka. Sjelo se kolem stovky traktorů z širokého regionu.

Jedním z vystavených i soutěžících krasavců byl například nářaďový (lidově zvaný traverzový) traktor RS 09 vyrobený v roce 1960. Na klání a výstavu s ním přijel majitel Tomáš Husa, který ho podle svých slov získal po dědečkovi. V nablýskaném stavu, jak byl u Starého Kolína k vidění, ale traktor původně rozhodně nebyl. „Vloni jsem ho dával dohromady. Bylo potřeba renovovat motor, hydrauliku, udělat nový nátěr, nové obutí. Když mi foukne vítr do zad, jedeme i 12 kilometrů za hodinu," smál se Tomáš Husa. Traktor je vzduchem chlazený dvouválec německé výroby, výrobce k němu dodával neuvěřitelných 350 druhů nářadí.

Dnes už je v zaslouženém důchodu, vyjíždí jen na výstavy a soutěže, ale u Tomáše Husy má ještě mladšího stále pracujícího kolegu. Tím je čtyřválcový Zetor 6211 z roku 1991 s výkonem 62 koní. „Je to moje srdeční záležitost," shrnul Tomáš Husa svou vztah ke koníčku jménem traktory.