Na řadě kandidátních listin je ale poměrně silné zastoupení jedné profese, či jednoho povolání. V současném zastupitelstvu Kolína má nejsilnější mandát Změna pro Kolín, kde na kandidátce je hned několik pedagogů, ať již bývalých, nebo současných.

Lídr Změny Vít Rakušan řekl, že chtěli kandidátku sestavit tak, aby měla potenciál oslovit co největší počet lidí. A proč je na kandidátce tolik pedagogů? „To je obecně dáno tím, že pedagogové jsou poměrně aktivní. Máme ale všechny možné profese, pro vnitřní debatu to je prospěšné v každém politickém subjektu,“ řekl.

Ve Volbě pro Kolín je silné zastoupení lékařů, co se týká sestavené kandidátní listiny. „Řekl bych, že to je spíše náhoda. Samozřejmě to navazuje na to, že dlouhodobě spolupracuji s Václavem Navrátilem a Lukášem Wagenknechtem. To jsou oba lékaři, znají další z tohoto prostředí a od toho se to odvíjí,“ podotkl Tomáš Růžička, který vede Volbu pro Kolín.

Na kolínské kandidátce ČSSD je poměrně hodně podnikatelů – vedle toho ale mají dva sportovce, které sklidili úspěchy ve sportovní anketě či dokonce na mistrovství Evropy a bývalého starostu. Mělo povolání kandidátů nějaký vliv? „První desítku kandidátní listiny jsme skládali tak, že to jsou lidé, kteří v ČSSD něco znamenali. Odrážíme skladbu standardní občanské společnosti, máme sociálně pestrou členskou základnu,“ řekl Václav Drška, lídr kolínské kandidátky ČSSD.

Na hodně sportovců, ale i ředitelů škol či městských organizací láká voliče strana Kolíňáci. Podle jejich lídra Jana Pospíšila je ale kandidátka podobná minulým volbám. „Nebyl tam žádný záměr, jsou tam ti, kteří tam byli v minulých volbách,“ řekl. Některá jména se tam ale objevila letošní volby nově.

Profese kandidátů byl jeden z parametrů, podle kterých skládali kandidátku v kolínském ANO, řekl lídr Martin Herman. Tam je značný počet podnikatelů. „Profese měly svoji roli, ale rozhodně ne převažující. Kandidátku jsme skládali podle určité odbornosti a touhy změnit věci v Kolíně,“ vysvětlil.

Rozmanitou kandidátku mají kolínští Piráti, v jejich řadách jsou například archeologové a tři vlakvedoucí. Profese kandidátů ale nebyly kritériem pro tvorbu kandidátní listiny. „U nás se řídíme volebním řádem, kdy i pro kandidátky komunálních voleb pořádáme primárky,“ vysvětlil lídr Vojtěch Ertl. To podle jeho slov platí pro čelo kandidátky, zbytek se řeší usnesením. „Tam jsme řešili spíše priority kandidáty, ne profese,“ podotkl.

Zajímavou kandidátkou je i ta, kterou sestavili členové SDH Kostelec nad Černými lesy a nese jméno „Hasiči pro změnu“. U značné části kandidátů je za jejich povoláním uvedeno i člen SDH. „Máme osm členů sboru, tři jsou rodiče dětí a čtyři jsou přátelé a podporovatelé hasičů. A dva jsou členové výjezdové jednotky obce,“ řekla Šárka Žylová, která kandidátku vede.

Náčelník Sokola, manažerka charitativních projektů, ředitelka sportovní organizace, vedoucí skautského střediska – to je jen několik profesí na kandidátce strany Pro Brod v Českém Brodě, kterou vede Jaroslav Petrásek. „V podstatě jsme skládali kandidátku právě podle profesí, které jsme si myslely, že by byly pro Brod přínosné,“ řekl. Podle jeho slov to znamená, že hodně profesí je takových, kde se pracuje s dětmi. „Ať už jako profesionálové v MŠ, ZŠ či ZUŠ, tak i jako neprofesionálové ve volném čase v Sokole, Junáku či dalších neziskových organizacích. To je hlavní bod, který nás propojuje,“ řekl.