Projekt už je hotový, město oslovilo šest restaurátorů na základě doporučení Národního památkového ústavu. Předpokládaná cena prací je kolem milionu korun. Hotový je samozřejmě i stavebně historický a restaurátorský průzkum, který říká, co vše je třeba udělat – ošetření, odsolení, penetraci, zakonzervování celého sloupu.
„Z velké části se jedná o restaurátorské práce. U ministerstva kultury v tomto případě lze uplatnit až sto procent. Pokud tam restaurátorské práce nejsou, jako byl příklad třeba fasády na Žerotínském paláci, lze uplatnit jen 50 procent,“ podotkl starosta Michael Kašpar a upřesnil, že poslední známé zásahy na památce byly v roce 1929.
V mezidobí to byly jen částečné úpravy v provedení akademického sochaře Vojtěcha Adamce. Takže se nyní bude jednat o první velkou rekonstrukci takřka po sto letech.
Mor zabil v 17. století polovinu obyvatel
Mariánský sloup na Karlově náměstí se skládá z několika částí různého stáří a vytvořen je také z několika různých druhů materiálu. Nejstarší částí je střední sloup se sochou Panny Marie Immaculaty od neznámého autora. Pořídili ji svým nákladem kolínští obyvatelé jako poděkování za ukončení velkého moru, který v roce 1680 zabil přes 800 obyvatel města. V té době to byla polovina obyvatel, v Kolín tehdy původně žilo zhruba 1600 lidí.
Co do materiálu byl použit kutnohorský mušlový vápenec, jemnozrnný pískovec, hořický pískovec, božanovský pískovec a další. Originály sochařské výzdoby a nárožních soklů morového sloupu jsou dnes uloženy v městském lapidáriu.