Utkali se v ní bojovníci pod praporem s kalichem s vojsky krále Zikmunda, jméno Jiřího z Poděbrad zaznělo až v úplném závěru. Stejně jako mnoho jiných akcí i oni byli nuceni tu loňskou naplánovanou zrušit úplně a letošní přesunout z obligátního května až na prázdninový a ještě díky svátkům prodloužený víkend.

„Měli jsme z toho strach, protože nám bylo jasné, že spousty lidí odjedou nejen na prázdniny, ale ještě si vezmou pár dní dovolené a ve spojení se státními svátky také vyrazí pryč. Ale bohužel, jiný termín jsme nenašli a jsem rád, že nakonec to nebyl návštěvnický propadák,“ pochvaloval si nakonec Miroslav Horáček, šéf skupiny.

Podle něj dorazilo i s malými dětmi, které měly vstup zadarmo, okolo tisícovky diváků, bavily je na tři stovky kostýmovaných účastníků, u bojiště vyrostlo i tržiště s více jak třiceti dobovými stánky i s možnosti občerstvení. Úspěch u malých i velkých měl také živý had a možnost si jej pohladit či se jím nechat obtočit.

Sám Horáček vyzdvihl zapůjčení kopií korunovačních klenotů. „Jejich hodnota je sto dvacet tisíc korun, meč je náš, to ostatní jsme měli půjčené, a to jen díky vzácně dobrým vztahům s jejich výrobcem, sami si je na bojišti hlídali,“ dodal Horáček perličku.

Bohužel ne vždy se vše podaří na sto procent, tentokrát zradila technika. Natočená zvuková stopa se čteným komentářem a hudbou se ztrácela, objevovala, dlouho nezněla vůbec, po jedné řeži část zmatených diváků zatleskala a odcházela pryč, aby se za chvíli zase vrátila, protože akce byla teprve v polovině.

„Já jsem v tomhle absolutní laik, technici se o příčině hádali celou noc, chtěli jsme pustit tanečnicím jejich muziku a rozhodili si celý připravený zvukový scénář, všechno se to zbláznilo,“ líčil s omluvami a odstupem Mirek Horáček, který byl těsně po akci zralý na infarkt. K pětadvacetinám bitvy a vlastně i třicetinám jeho skupiny nakonec dostal svoji fotografii vyvedenou ve dřevě.

Otázkou do dalších let je, jestli se tyto akce budou dál pořádat za jízdárnou, protože louka se prodává coby stavební pozemky, takže se Páni z Kolína již rozhlížejí po dalších možných areálech.