Opravená je totiž jen část, druhá je poněkud tankodrom. „Je to jedna z nejhorších ulic v rámci obydlených lokalit v Kolíně,“ dodal starosta.

Město chtělo opravu ulice dokončit už před dvěma lety, je tam ale pár čtverečních metrů pozemku, které patří několika majitelům. „Snažili jsme se docílit dohody, jednou už měl vlastník smlouvu podepsat, poté ale bohužel zemřel. Takže nám opravdu trvalo dva roky, než jsme konečně nyní získali podpisy všech majitelů, že souhlasí s tím, že tam uděláme chodníky, výsadbu zeleně a další zásahy,“ popsal Vít Rakušan.

Místní lidé by proti úpravám samozřejmě nebyli. „I když já osobně jsem hlavně rád, že už je opravený bytový dům, ve kterém bydlím,“ podotkl obyvatel ulice Míru Miroslav Horáček. „Rozbitou silnici až tak nevnímám, jezdím do práce mimo Kolín, a to vlakem, takže když procházím Pražskou ulicí, kde se teď opravuje, přemýšlím, kudy to obejdu nebo kam spadnu. Ale kdyby se opravila i naše ulice, tak se zlobit nebudu,“ dodal.

Dalším případem, kde se výkupy zatím nepodařilo vyřešit a kde se obyvatelé i nezřídka ptají, proč se tam nic neděje, je místo, kde v Benešově ulici stávala socha V. I. Lenina a kde se ještě dodnes říká U Lenina. „Je tam loučka bez využití. Pozemek ale patří zhruba 15 lidem a některé z nich se nepodařilo ani kontaktovat,“ řekl starosta.

Několik majitelů žije i dlouhodobě v cizině. Město chtělo pozemek koupit, upravit ho, ale zatím se to nepovedlo. „Jsou prostory, kde se kvůli majetkovým poměrům nemůžeme pohnout dál. Ale U Lenina to stále zkoušíme. Snažíme se vlastníky dopátrat, někde už jsme uspěli, ale pokud nebudou souhlasit všichni, úpravy nejsou realizovatelné,“ dodal starosta.

Město samozřejmě neuvažuje, že by na místo vrátilo starou sochu, navíc by ani nebylo co vracet. Její osud je totiž stále záhadou. Jediné jisté je, že byla odstraněna 24. května 1990. Původně měla být rozdrcena a kámen použit na opravu ulic. A v tomto domnění se také několik let žilo. Jenže po nějakém čase se objevila na prodej internetu. K prodeji ale podle všeho nedošlo, poslední stopa po pískovcovém Vladimíru Iljiči končí v obci Suchdol na sousedním Kutnohorsku.

Pískovec to nebyl jen tak ledajaký, speciálně pro výrobu sochy revolucionáře byl přivezen od Plitvických jezer v Chorvatsku. Vznikla z něj postava v životní velikosti, která byla umístěna na víc než půldruhého metru vysokém žulovém podstavci. Slavnostně byla odhalena v květnu 1971 a Kolín se tak stal prvním českým městem, který Leninovi postavil pomník. Podle některých informací za pomník dostali jeho tvůrci odměnu rovnající se více než stonásobku tehdejšího průměrného měsíčního platu.