První je kvůli výstavbě kanalizace v Polepech, takže řada řidičů, kteří jindy využívají k cestě mezi Kolínem a Kutnou Horou trasu přes Červené Pečky a Polepy, nyní jezdí „po státovce“.

Druhá uzavírka, která na tuto silnici nahrnula kromě osobních aut i značný počet kamionů, je kvůli opravě silnice v Týnci nad Labem - Lžovicích. Objízdná trasa pro osobní auta vede přes Záboří nad Labem a Svatou Kateřinu, po silnicích I/2 a I/38 do Kolína. Nákladní doprava podle oficiální objízdné trasy proudí přes Kojice, Spytovice, Zdechovice, Bernardov, Kobylnice, Svatý Mikuláš, Nové Dvory a po silnici I/38 do Kolína.

„Já mám prostě vždycky pech,“ říká ještě trochu s úsměvem řidič Michal Beňák. „Když se snažím na Skalce odbočit na Kolín, nikdo mě na hlavní nepustí. A když naopak jedu po hlavní od Kolína, tak jsou řidiči přede mnou gentlemani a pouští kolonu aut z Kaňku, takže popojíždíme po kouskách už od Šťáralky,“ dodal.

Řidička Stanislava na kolony podle svých slov už neměla nervy a začala jezdit jinudy. „Zkoušela jsem to přes Sandberk, ale odbočit od Starého Kolína doleva na státovku je ještě horší než na Skalce. Od Staráku vás už vůbec nikdo nepustí,“ řekla. „Jela jsem to jednou a podruhé už si to zkoušet nebudu. Musela jsem od Starého Kolína odbočit doprava a vzít to před Libenice,“ popsala. A tak začala jezdit přes Hluboký Důl a Nebovidy. „Je to sice samá zatáčka, ale zajedu si tak dva kilometry. Možná to vyjde časově nastejno jako popojíždění po státovce, ale aspoň má člověk pocit, že jede,“ řekla.

A není jediná, kdo trasu přes Nebovidy začal v těchto dnech využívat. Samozřejmě místní obyvatelé ze zvýšené dopravy nejsou zrovna nadšení. „Všiml jsem si, že tu teď jezdí víc aut, ale zatím to není tak strašné. Jen doufám, že cestu přes nás neobjeví za chvíli další šoféři,“ nechal se slyšet starší muž v Nebovidech.

Dopravní zácpy na I/38 a hledání jiných tras by se mělo zlepšit zhruba do měsíce. V Polepech se má na kanalizaci pracovat do konce dubna, uzavírka ve Lžovicích by měla skončit v prvních dnech měsíce května.