„Vypadá to, že skupin, které by mohly sehrát roli předkapely jsou spousty, ale když pak dojde na lámání chleba v podobě času na turné, vybavení či dodávky, odpadá jedna za druhou. S Liwidem jsme se potkali náhodou a sedli jsme si," vysvětlil volbu Vašek Bláha, kytarista, zpěvák a jeden z hlavních tvůrců repertoáru Divokýho Billa. Letošní způsob léta zatím open air akcím nepřeje, i v den koncertu od rána pršelo a přicházející fanynky honily módu v holínkách různých barev a vzorů.

„Samozřejmě, že jsme měli obavy, když celý den prší, ale fanoušci nezklamali a dorazili," shrnul Bláha. Nakonec jich přišlo ke čtyřem tisícovkám a v čase koncertu zůstalo pouze u občasného vodního mžení a rotací televizních štábů, jejichž reportérky povětšinou nezajímala ani tak tvorba kapely, jako povodně a přesun koncertu. Billové nedávno vydali novou desku nazvanou 15 ke stejnojmennému výročí vzniku kapely a i počet naplánovaných koncertů po republice má stejnou číslovku. Živě pak hrají téměř celý nový repertoár a samozřejmě průřez dosavadními hity.

„Napsali jsme názvy pětačtyřiceti písniček a z nich vyškrtávali, zbylo jich devětadvacet, i tak je to dlouhý seznam," poznamenal lídr kapely. Ve špičkovém zvuku, osvětlení a s projekcí, kterou zaznamenávalo množství kamer včetně jeřábu a pojezdu před pódiem, skýtal koncert špičkový zážitek a když se kupříkladu najednou nedařilo oživit počítač, aby mohl zaznít v současnosti poslední billovský hit Vstávej se samply, klidně se sáhlo do playlistu dál, muzikanti ani publikum nic neřeší, jsou v pohodě a společný koncert si především užívají. ¨

Došlo tak na bubenické sólo Marka Žežulky, které u této kapely nebývalo zvykem, navíc ozvláštněné netradičními kamerovými záběry, přišli muzikantští hosté na didjeridoo, další harmoniku či dobro. A samozřejmě se křtilo, kmotry byli nejen producent desky Pavel Karlík, ale i Matěj Homola z Wohnoutů a kompletní Rybičky 48 i s kytaristou Honzou Štrupem, donedávna Bláhovým spoluhráčem z kapely Medvěd 009.

Matěj popřál vtipně konkurenci hodně zdaru a desku polil tullamorkou, tu samou láhev později použil Bláha k vyluzování zvuku po strunách své kytary, v závěru zahrál i na mandolínu. Zpěvák Štěpán Karbulka se zase na chvíli vrátil ke kdysi poznávacímu znamení kapely plivání ohňů. Prostě Divokej Bill se vrátil na scénu opět v plné formě a po téměř dvouleté pauze na tuzemských pódiích ukazuje, že se s ním v domácí rockové lize musí zase počítat.

Zdeněk Hejduk