Vodohospodářské sdružení rekonstruuje starý páteřní vodovodní řad, který v této a přilehlých ulicích při poruchách opakovaně po dobu několika let způsoboval potopy, vyplavené sklepy, garáže, suterénní prostory. Práce běží podle plánu, žádný zásadní skluz momentálně není.

„Řešily se dílčí technické problémy,“ naznačil starosta. Těmi bylo například to, že původní trasa jednoho z nejsilnějších vodovodů ve městě vede pod jedním z přilehlých panelových domů. Ne sice přímo prostředkem, ale pod vstupními prostory, nicméně i tak by, pokud by někdy v budoucnu vodovod praskl, mohl napáchat velké škody. Není to žádný mrňousek, však také přivádí vodu do domácností celého sídliště v této lokalitě, má průměr bezmála půl metru a navíc vychází přímo z výrobny vody.

V případě poruchy by v takto nepraktickém místě mohl narušit i statiku celého bytového domu. Takže trasa vodovodního řadu se v těchto místech jednoduše změnila, aby silné potrubí dům takříkajíc obešlo.

Se stavebními pracemi při opravě vodovodu, která už byla opravdu nutností, samozřejmě přichází i nepříjemné okolnosti v podobě rozkopané silnice. Ta se ale hned po dokončení prací zcela do pořádku nedá. Povrch, který tam v dalších týdnech Vodohospodářské sdružení Kolín udělá, bude jen v šíři výkopu, v jednom pruhu.

Provizorně se opraví se chodníky, které práce porušily, ale letos nedojde k finální úpravě všech povrchů. „Esteticky to asi nebude žádný zázrak, ale bude to sjízdné,“ uvedl starosta s tím, že takováto je dohoda města s vodohospodářským sdružením.

„V příštím roce tam dojde k celkové rekonstrukci a teď by bylo zbytečné dělat komunikaci,“ vysvětlil Vít Rakušan.

Plánovaná velká rekonstrukce by měla zahrnovat ulice Na Magistrále, Březinova a Moravcova a rekonstruovat se budou sítě i povrchy, které už po opravě skutečně volají, o výmoly, záplaty a za deště velké louže tam není nouze.

Jak ale poukázala jedna z obyvatelek Benešovy ulice, načasování oprav se jí nezdá úplně ideální.

Rekonstrukce vodovodu v ulici Na Magistrále se několikrát odkládala kvůli jiným pracím v okolních ulicích, nejprve kvůli opravě Benešovy ulice, což byla investice kraje, pak zase kvůli rekonstrukci povrchů a přestavbě všech tří kruhových objezdů v Masarykově ulici. A teď dokončení opravy vodovodu Na Magistrále spadlo do období komunálních voleb.

„Byla bych radši, kdyby se ulice po vodovodu opravila hned. Víme, jak to po volbách chodí. Všechno, co vymyslela předchozí radnice, je vždycky podle nového vedení města špatně, začne to rušit, měnit, kritizovat. Tak aby tady nezůstala záplatovaná silnice ještě, kdo ví jak dlouho,“ nechala se slyšet obyvatelka.