Dospělí v nažehlených svátečních uniformách klábosí přede dveřmi, děti chladno nechladno vesele rošťačí na okolní zelené ploše, mladí ještě dodělávají poslední přípravy uvnitř klubovny, nosí na stůl chlebíčky, zákusky, voda na kávu vře. Však za pár minut už hasiči v Kšelích na Kolínsku očekávají natáčení Českého rozhlasu Region. Padl na ně šťastný los a budou soutěžit v klání Dobráci roku.

Ve velkých litinových kamnech v rohu místnosti úžasně příjemně praskají polínka a sálavé teplo kdekoho, kdo jde kolem, svádí alespoň na kratičko si nahřát zkřehlé ruce. Přesně na sjednaný čas přijíždí Soňa a Petr Jindrovi s natáčecí technikou.

Kšely mají 220 obyvatel a z toho 80 je u hasičů. „Snažíme se hlavně vychovávat mládež tak, aby byla organizovaná, měla disciplínu a samozřejmě učila se pomáhat tam, kde už to ostatní vzdali," shrnul starosta SDH Kšely Josef Votava.

Aktivity sboru jsou velmi rozmanité

Aktivity hasičského sboru jsou velmi rozmanité. V kostce se dá říct, že na co si vzpomenete, to pořádají hasiči – mikulášské nadílky, plesy, rozsvěcení vánočního stromku, máje, halloween. Hasiči jsou zkrátka hybnou silou celé vesnice, kterou zároveň stmelují a utužují dobré sousedské vztahy.

První sbor dobrovolných hasičů byl v Kšelích založen roku 1886. Od té doby fungoval až do roku 1939, tedy do okupace. Po válce byl obnoven a vydržel do doby po revoluci. Kvůli změnám v uspořádání obcí zanikl a podařilo se ho obnovit až předloni.

„Po deseti letech, kdy v Kšelích hasiči nefungovali, se dalo dohromady pár lidí, a protože dospělí tomu moc nevěřili, tak na okrskovou soutěž 3. června 2012 vyrazilo kombinované družstvo – tři dospělí a děti," vzpomíná jednatel SDH Kšely Jaroslav Hlína. „Na soutěži jsme si půjčili vybavení, protože doma jsme měli jen jednu orezlou stříkačku a pár původních konopných roztrhaných hadic, se kterými ještě v předvečer na návsi před hospodou děti nacvičovaly požární útok," popisuje.

S vypůjčenou technikou vyhráli

A stalo se takřka neuvěřitelné. Kšelské družstvo s vypůjčenou technikou vyhrálo první místo. „Díky tomu jsme zrušili všechny argumenty, proč by hasiči ve Kšelích neměli být," usmívá se Jaroslav Hlína.

Od té doby, za pouhé dva roky, vyhráli kšelští hasiči, zejména mládež, tolik pohárů, že se už ani nevejdou na dva stoly v klubovně.

„Je to úžasná práce s dětmi, to se málokde vidí," chválil Petr Jindra, který zároveň vysvětlil cíl celé akce, kterým je podpora hasičstva. „Chceme otevřít oči i dalším sborům," dodal.

Mezitím už se Soňa Jindrová dostala s mikrofonem od dospěláků k natěšeným dětem, které se předháněly v ostychu, nebo naopak v odvaze promluvit. Občas málem s plnými ústy, protože chlebíčky i zákusky byly vskutku výtečné.

A co nemohlo chybět na závěr? Hymna zpívaná všemi přítomnými členy sboru. Nikoli státní, ale přímo kšelská hasičská. „Kšééély, hasiči Kšééély, o první místo, maj chuť se rvát…"

Jak hlasovat konkrétně pro hasiče z Kšel

Pošlete co nejvíce SMS ve tvaru DOBRACI KSELY na číslo 907 77 04. POZOR! Hlasy pro kšelské hasiče posílejte pouze do pátku 7 listopadu do 14 hodin. Každý, kdo pošle SMS, má šanci získat pivo na měsíc zdarma.

Projekt Dobráci roku 2014
Projekt Českého rozhlasu Region ve spolupráci se středočeskými regionálními Deníky a Pražským deníkem potrvá do konce příštího června, kdy vše vyvrcholí velkým finále.

Vítěz obdrží od ČRo zajištění velkolepé show s kulturním programem v dané obci v ceně 100 tisíc korun.

Každý týden se tým ČRo-Region spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypraví do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů ve středních Čechách a v regionech Praha – západ a Praha – východ.

V pátek po 14. hodině si na vlnách ČRo Region 100,5 případně 100,7 FM poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů.

Reprízu si poslechnete v neděli po 14. hodině. Každou sobotu pak v regionálním Deníku najdete reportáž z natáčení.

Pro daný SDH můžete hlasovat vždy od páteční 14. hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také ve 14 hodin a začne následné hlasování pro další SDH. Hlasovat lze prostřednictvím SMS na tel. číslo 907 77 04 – zprávu pište ve tvaru: DOBRACI (mezera) název sboru. Cena jedné SMS jsou 4 koruny.

Podrobnosti najdete na webu www.dobraciroku.cz.