Jednáním bývalého starosty a dnes už i bývalého zastupitele vznikla obci škoda 3,5 milionu korun. Podle webu Seznam Zprávy si Tomáš Tůma z veřejných peněz nakupoval drahé rybářské vybavení nebo elektroniku. Přes svou firmu také obci dodával předražené zboží a ještě sám sebe zaměstnal jako obecního „ajťáka“. Tůma se ke všemu písemně přiznal, potvrdil, že způsobil škodu a nyní během září ji i zaplatil.

Neobvyklá objednávka. A potom další a další

Kauzu začala celkem nevinně, když po loňských volbách nastoupilo v Pňově-Předhradí nové vedení radnice, potřebovalo vědět, jak se doteď psaly různé objednávky za zboží. Čistě proto, aby pokračovalo podle stejného vzoru. A jedna objednávka byla velmi neobvyklá, na krabičkovou dietu pro dvě osoby. Jak se později ukázalo, nebyla jediná, v účetnictví figuruje například faktura na paddleboard za 23 500 korun nebo na boxovací pytel za 2400 Kč.

"Jiné zboží se zase tvářilo, že má sloužit třeba rybářskému spolku - například takzvaný echolot zobrazující ryby pod hladinou za 20 tisíc nebo čtyřicetitisícové zařízení na noční vidění. A pak jsou na seznamu různé čelovky, dalekohled, mikroskop, přenosné nabíječky na auto, držáky na mobily, kryty, pouzdra na telefony, světla na kolo za několik tisíc, baterie k domácí fotovoltaice," uvádí Seznam Zprávy s tím, se objevila i smlouva, podle níž si obec pronajala elektroauto - na tři měsíce za 40 tisíc. Přes svou firmu také obci dodával předražené zboží a ještě sám sebe zaměstnal jako obecního „ajťáka“.

Případu se chopili kriminalisté

Sečteno a podtrženo, podle dosavadních informací způsobil bývalý starosta škodu za 3,5 milionu korun. O působení Tomáše Tůmy nechce v současnosti v Pňově-Předhradí nikdo příliš mluvit, jisté ovšem je, že případ převzala kriminálka. I policisté jsou ovšem zatím ve vyjádřeních obezřetní. „Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby. Obvinění tedy zatím nepadlo,“ potvrdil pouze mluvčí středočeské policie Pavel Truxa webu Seznam Zprávy.