Odborníci při tom doporučují, že správný čas pro výměnu zimních pneumatik na letní přichází tehdy, když se dlouhodobě změní provozní podmínky. „To znamená teplota vzduchu nebo teplota vozovky,“ upozorňují. „Nikdy tedy nepřezouváme na letní pneumatiky podle data v kalendáři,“ uvedl například David Novák z Kolína majitel pneuservisu.

Výměna gum v pneuservisu je většinou odborně provedená. Má to ale i několik zádrhelů. Většinou se musí předem objednávat, a tak není vůbec jisté, jaké bude počasí.

„Má to však i své kladné stránky. Mechanik, který to dělá dnes a denně, totiž umí přesně a rychle pneumatiky vyměnit a mohou je také celkově zkontrolovat,“ popsal David Novák.

Na rozdíl od běžného motoristy dokáže zkušený automechanik z pneumatiky vyčíst spoustu informací. „Například její stáří, doporučenou rychlost, při které má spolehlivé jízdní vlastnosti, nebo kterým směrem se má točit,“ dodal Novák.

Pak existují i fyzicky zdatnější majitelé vozidel. Ti si výměnu pneumatik provedou vlastnoručně. Důvody? Pracovní vytíženost, která majiteli neumožňuje dostavit se do servisu v přesně stanovený čas nebo má autodílnu daleko od svého bydliště. A samozřejmě na prvním místě je finanční stránka. Přezutí takzvaně podomácku má ale i své nevýhody, například špatné nasazení kol.

„Může se stát, že se vlastně otáčejí v protisměru. Je to častý problém, kterého se dopouštějí motoristé právě při domácí výměně. Zcela tak pomíjí jejich účinnost,“ řekl majitel autoservisu s tím, že další důležitou skutečností je vyvážení. Málokterý motorista také zjišťuje váhový či rychlostní index, který mají nižší zejména levnější gumy prodávané v supermarketech. „Každý chceme ušetřit, ale když jsou ve hře lidské životy, není to na místě. Setkáváme se s případy, kdy motoristé mají v autě ty nejlepší dětské sedačky, avšak na pneumatikách hodně šetřili,“ posteskl si Novák.