Například plesovou sezónu v Českém Brodě v sobotu odstartoval Myslivecký ples, který pořádalo Myslivecké sdružení Vitice.
Ve Veltrubech se lidé mohou těšit na Obecní společenský ples, který se uskuteční následující sobotu 17. ledna. V ten samý den mají naplánovaný bál také v Kouřimi, kde budou plesat hasiči. V Radimi si příští sobotu zatancují plaňanští myslivci.
Plesy během následujících tří měsíců však čekají například také na Tři Dvory, Úvaly, Mukařov, Doubravčice, Velim nebo Pečky.
Většina plesů se koná každoročně na stejném místě a takřka ve stejný termín. Lidé jsou tudíž zvyklí a svůj plesový kalendář mohou plnit většinou dlouho dopředu. Občas se však objeví také ples nový, který má v danou sezónu premiéru.
Čeká tedy Kolíňáky nějaký nový ples? Takový, co by se konal v historii úplně poprvé? „Žádný nový letos není, ale postupně se struktura plesů přeci jenom lehce mění," prozradil Zdeněk Hejduk. Podle jeho slov to vypadá, že v Kolíně ani letos nedají ples dohromady fotbalisté, jejichž ples veřejnost znala pod názvem Fialkový, nebude tentokrát ani Hasičský ples.
Naopak své místo si už definitivně našel ples Oblastní nemocnice Kolín, už tradiční jsou Rybářský nebo hokejistický, kterému se říká Nosatých. Zdeněk Hejduk také vzpomínal na to, který ples je vlastně nejstarší. „Nejstarší je asi Jezdecký ples, který se postupně stěhoval z Obecního dvora do Městského společenského domu a vloni našel zázemí ve Vigvamu v Němčicích," řekl. velkou historii má za sebou i Myslivecký ples a samozřejmě ples Města Kolína, který se letos koná už po třiadvacáté.

Ples Města Kolína se liší zejména počtem účinkujících

Ples města je jistě nejočekávanějším plesem na Kolínsku vůbec. V čem je výjimečný a na co se plesající mohou těšit? Změní se něco oproti minulým ročníkům? Na to jsme se ptali Zdeňka Hejduka.

Nejočekávanějším plesem je Ples Města Kolína. Na co se lidé mohou těšit?
Ples Města Kolína se tradičně koná ve všech prostorách Městského společenského domu, ve velkém sále nejdříve v lidovém tónu zahraje perfektní dechovka Krajanka se sólisty Jiřím Škvárou, Vráťou Velkem a Brigitou Hlaváčkovou, poté tam bude vyhrávat velice populární Paragraf 202 se zpěvačkou Janou Bechyňovou, v roli půlnočního hosta se tentokrát představí slovenská kapela Elán KontraBand přehrávající hity legendární skupiny Elán. Před salonky bude tradičně bavit místní nestárnoucí Combo 2 a v Komorním sále skupina Atarés latinskoamerickými melodiemi.
K tomu samozřejmě pohybové skupiny – mažoretky Srdíčko, TS Bohuslava Matiáše, CrossDance, TK Modroočko a před půlnocí i pánská taneční skupina Rasputin.
Co čeká na vítěze tomboly? Tombolu teprve dáváme dohromady a lákáme potencionální sponzory, ale už teď máme ve skladu dvě motorová kola, hlavní ceny by měly být jako v minulosti, to znamená nějaký zájezd, elektronika, uzená kýta, slíbený je i mobilní telefon či víkendový pobyt na horách.

Je nějaká změna oproti minulým rokům?
Změna jenom programová, jinak se snažíme dělat ples tradiční, to znamená, že tradicí zůstává i občerstvení v rámci ceny vstupenky.
Kdy si zájemci mají zamluvit lístky, aby se na ně dostalo? Vstupenky se prodávají už od konce minulého roku, nějaké jsou také od té doby zarezervované, právě teď se láme ten pomyslný chleba, kdy je po výplatách a plesající si vstupenky vyzvedávají, ale pořád je ještě posledních pár míst do velkého sálu volných, na druhou stranu je celková kapacita našeho zařízení velká, takže případně vstupenky na balkon, do Komorního sálu či do salónků ještě ke koupi jsou.

V čem se ples města liší od ostatních plesů?
Především počtem účinkujících a míst, kde se hraje, podobně to má jen Ples živnostníků a drobných podnikatelů a v trošku jiném měřítku i ples Letecké základny Čáslav. ⋌