Na to jsme se zeptali Aleše Bureše v našem rozhovoru.

Připravujete celovečerní program s názvem I muži mají své dny. Kde se pro něj vzala inspirace?

Letos se galavečer Rasputina jmenuje podle nejnovějšího vystoupení, které aktuálně tančíme na plesech a společenských akcích. Název „I muži mají své dny" nás napadl proto, že v Rasputinovi je to jenom o mužích, a když někam spolu jedeme vystupovat, tak je to vždycky náš den.

Kolínské publikum zná vaše předchozí programy. V čem bude tento nový, na co se můžou těšit?

Diváci se letos mohou těšit na velmi srdečné, byť amatérské výkony mužů z Rasputina; na mladistvé a svěží výkony tanečníků z klubu Kocour Modroočko a na dokonalé baletní výkony sólistů Národního divadla, Michala Štípy a Nikoly Márové. Kromě toho je bude celým večerem provázet kolínský rodák a skvělý herec Tomáš Jeřábek v roli kouče pánských večírků.

Jak dlouho se skupina připravuje na nový program?

Dlouho… Připravujeme se velmi svědomitě, ale neděláme žádné pokroky, takže si o sobě myslíme, že jsme dlouhodobě na vrcholu.

Pánská taneční skupina Rasputin působí už řadu let. Kde berete sílu přicházet stále s něčím novým?

Je to hlavně síla naší choreografky, mojí manželky Jolany Burešové, díky které fungujeme už jedenáct let. Nebýt jejích nápadů, laskavé motivace a přirozené autority, tak bychom asi skončili už po prvním vystoupení.

Stmelit kolektiv do taneční skupiny určitě nebylo a není jednoduché. Měli jste, jak se lidově říká, ponorku?

Ponorek už pár bylo a ani by to bez nich nešlo po hádkách se vyčistí vzduch. Dost záleží na tom, v jaké náladě přijdeme na trénink či na vystoupení z domova nebo z práce. Já už mám vypracovanou metodiku, jak ponorkám předcházet. Například nesmíme mluvit o politice, když jsme posilněni alkoholem. Někdy rupnou nervy i mně, zvláště když mám jako řidič skupiny za sebou dalekou jízdu v noci v nepřehledném terénu, starám se o produkci a ještě mám podat taneční výkon.

Diváci vás přijímají s nadšením. Jak ale reagujete na negativní reakce, když se objeví?

Na negativní reakce reagujeme bohužel také negativně.

Kolik členů aktuálně v Rasputinovi působí? Chystáte své řady rozšiřovat?

Konkurzem prošlo deset členů, jeden je tam protekčně (směje se). O přijetí do skupiny by samozřejmě stálo hodně mladých tanečníků, ale zatím nesplňují naše požadavky, hlavně v oblasti svalových proporcí, které jsou potřeba pro náš styl tance.

Aktuálně máte nové představení, je ale před vámi nějaká další meta, které byste chtěli dosáhnout?

Každý rok startujeme Jarní bál drobných podnikatelů a živnostníků v Kolíně novou choreografii, takže doufáme, že se nám to povede i letos. Já osobně bych rád dostal Rasputina do zahraničí, protože Českou republiku už jsme dobyli.