Dýně se v plaňanské škole skloňovaly ve všech pádech. Hned po ránu přečetli vyučující dětem dopis. Dýňová víla jim oznamovala, že jejich večerní lampiónový průvod, na který se moc těšily, je ohrožen. Aby se uskutečnil, musí každá třída jít po víliných stopách a splnit zadané úkoly, aby získala od víly věci potřebné na večerní průvod.

„Děti to vzaly opravdu vážně, moc se snažily. Celá náplň dopoledne byla pestrá. Každá třída něco vyráběla, samozřejmě v souladu s tématikou dýní,“ vysvětlila jedna z třídních třeťáků. „Prvňáci malovali obrázky, druháci vyráběli zapichovátka, třeťáci klobouk pro Dýňovou vílu, čtvrťáci dýňový džus a páťáci se rozdělili – holky upekly výborný dýňový koláč a kluci připravili soutěže pro děti z mateřinek,“ vypočítává aktivity „dobrá duše“ celé akce, učitelka Lucie Skalová.

Odpoledne v Plaňanech trochu experimentovali. Pozvali předškoláky ze čtyř mateřských škol ze spádových obcí. „Chtěli jsme budoucím prvňáčkům i z dalších mateřinek přiblížit prostředí školy. A řekli jsme si, proč k tomu nevyužít této akce,“ řekl ředitel plaňanské školy Martin Šmahel. Neskrýval, že byli všichni zvědaví, jaký ohlas to bude mít u dětí. „Je to tu moc hezký,“ povídá malý klučina ze svojšické školky, „líbí se mi hry, nejvíc skákání z místa,“ hned upřesňuje. „Já tu potkala svoji kamarádku,“ chlubí se Eliška. I ty méně odvážné jsou zaujaté novým prostředím a hrami. Hodnocení? Jednoznačně úspěch. To potvrzuje hromadné souhlasné kývání dětských hlav na otázku, zdali se už do školy těší.

Záplava strašidel

Zatímco se někteří školáci věnovali návštěvě, ostatní pro ně v jídelně dokončovali svačiny a další dodělávali dýňová strašidla. Všude vládne čilý pracovní ruch. Doslova a do písmene. Zkuste si představit na dvě stovky dětí v činnosti. Stoly sražené do větších pracovních ploch, dýně všech velikostí a tvarů, ze kterých vznikají typické příšerky pro večerní dekoraci. „Kdo už má strašáka hotového, odnese ho přede dveře školy,“ energicky organizuje jedna z vyučujících. Záplava oranžových strašidel roste. Prvňák Lukáš si nese pyšně toho svého, podepsaného, starší kamarád vypomohl, vždyť přece mamka musí vědět, který je ten pravý. Druhák Láďa na tom svém strašidlu ještě pracuje. „Paní učitelka mi vyřezala okraj a já už ho dodlabu,“ vysvětluje klučina. Všichni už se těší na večerní rozsvícení strašáků.

Večerní průvod

Zatímco se děti ve škole připravují na večerní průvod s lampióny městečkem, některé vyučující zapalují desítky čajových svíček, kterými rozzáří všechny dětské výtvory. Už se také začínají scházet desítky rodičů s dalšími ratolestmi, většina z nich už hrdě nese rozsvícený lampiónek. „Kdy už půjdeme?“ netrpělivě se ozývá asi čtyřletá holčička. Tma houstne, bohužel s ní i déšť, děti se začínají řadit. Rozzářené barevné koule střídají strašáky, rybičky, kostky, ty zase sluníčka na dřevěných hůlkách. Desítky klasických lampiónků v rukou dětí a stovky shromážděných lidí se vydávají tmou na okružní cestu Plaňany. Kluci napodobují hejkaly a tak dokreslují atmosféru.
Ani zima jim neubere nic na energii a zpátky před školou už plánují, co vše je ještě večer čeká ve škole. Paráda! Vždyť se tam dnešní noc spí.