Podle ředitele Petra Steklého je však pro Kolín důležité zachovat terénní programy, jinak hrozí, že kolínské ulice budou poseté použitými injekčními stříkačkami.
Popovídali jsme si s ním, jak to aktuálně vypadá s drogovou problematikou na Kolínsku a zda existuje řešení.
Řekl jste, že Kolín má stejně uživatelů drog jako stotisícová města. Čím to podle vás je, že je v Kolíně tolik drog?
V Kolíně evidujeme 521 uživatelů drog. V Hradci jich je 272 s tím že Hradec má téměř 100 tisíc obyvatel, jenže Kolín má něco přes 30 tisíc obyvatel. Důvodem může být například to, že Kolín má skvělou dopravní dostupnost z Prahy a Peček. Dále, což potvrzuje policie, se na Kolínsku vaří velké množství poměrně kvalitního pervitinu.
Dovedete odhadnout, kolik jste za letošek sesbírali použitých stříkaček v ulicích Kolína?
Nemusím odhadovat, to víme přesně. K dnešnímu dni jsme přijali 123 028 kusů. Pro srovnání, v loňském jsme přijali 110 590 stříkaček za celý rok!
Které lokality jsou nejhorší, co se týká počtu uživatelů drog či nalezených stříkaček?
V Kolíně jednoznačně trojúhelník nádraží, náměstí, malý kruhový objezd. Pak Pečky a okolní obce.
Jaké nemoci se mezi drogově závislými šíří nejvíce? Může se dostat i mezi většinové obyvatelstvo, pokud by vaše terénní programy zmizely? Dokážete odhadnout, co by to udělalo s kriminalitou?
Největším rizikem jsou jednoznačně žloutenky B a C a pak HIV. HIV u nás v posledních letech strmě stouplo. Co se žloutenek týče, tak velkým rizikem je Ukrajina, kde je promořenost žloutenkou C opravdu velká a to nejen mezi komunitou uživatelů drog. Řada pražských uživatelů již díky zmíněné dostupnosti pak dorazí do Kolína.
Co se stane, když terénní programy skončí?
Rok se nestane nic. Lidé budou jen nadávat na injekční materiál na ulicích a na množství uživatelů drog ve městě. Až po roce či déle začne strmě stoupat promořenost žloutenkou C. Kriminalita stoupne samozřejmě rychleji. Návrat situace do dnešního stavu, kdy opravdu velký problém s drogami v Kolíně je pod stoprocentní kontrolou, si pak vyžádá mnohonásobné investice.
Za uživatele drog se často považují nízkopříjmové skupiny obyvatel, případně lidé ze sociálně vyloučených lokalit. Je to tak doopravdy, nebo do drog může spadnout kdokoliv?
Vzhledem k tomu, že nelegální, ale i legální drogy jsou docela drahá zábava, tak to není běžně dostupná věc nízkopříjmovým rodinám. Drogy tady jsou, byly a budou. Vymýtit jejich uživatele a hlavně pochytat dealery a vařiče se nikdy nepodaří. Jde o to chránit většinovou společnost před infekčními nemocemi. To je to, co děláme. Chráníme, pomáháme.
Dejme tomu, že někdo na ulici objeví odhozené stříkačky. Má se člověk pokoušet sám o jejich likvidaci? Nebo jak se má člověk obrátit na profesionály?
Když to situace dovolí, je lepší se obrátit na profesionály na telefonním čísle 777 847 071. Dále pak na městskou policii. Když to žádá neprodlené řešení, tedy hrozí, že se někdo píchne, tak chytit stříkačku za její konec, tam kde není jehla, vhodit do PET lahve či plechovky a následně do koše. Nikdy nevhazovat bez obalu, aby se náhodou nenapíchl popelář.