„Na petici bylo odpovězeno v zákonem stanovené lhůtě a příjemné na tom je, že odpověď odešla s pozitivní zprávou. Po dohodě se zhotovitelem nového varovného informačního systému v Kolíně je dojednané, že do konce měsíce ledna bude pro Sendražice zřízeno samostatné vysílací pracoviště,“ uvedl starosta Vít Rakušan.

Celý problém vznikl právě po spuštění nového varovného informačního systému po celém městě. Ten již pracuje v moderních technologii, z analogu se přešlo na digitál. Sendražáci jako jediná část Kolína byli zvyklí na svůj rozhlas, obsluhovali si ho sami a hlásili své lokální informace, jenže s přechodem na digitální přenos starý analogový systém v Sendražicích přestal fungovat, není kompatibilní s novými hlásiči.

Sendražičtí se tedy báli, že o svůj rozhlas přijdou, proto sepsali a předali radnici petici. „Určitě ho chceme zachovat, je to tady tak už roky,“ řekla žena v ulici V Zahradách. Její sousedka, která podle svých slov petici spolu s celou rodinou podepsala, s ní zcela souhlasí. „Jsme v Kolíně taková specifická lokalita a z našeho odděleného rozhlasu jsme se vždycky dozvěděli to, co je tady pro nás podstatné,“ vysvětlila.

Momentálně město hledá vhodné místo, odkud by šlo vysílat. Ve hře jsou tři varianty.

Jednou z nich je budova základní školy, což se ale vedení školy příliš nelíbí. „Celkem logicky, protože není vhodné, aby někdo po výuce, když je škola zabezpečená a neměla by být přístupná, tam někdo chodil a zvyšoval bezpečnostní riziko,“ soudí starosta.

Další možností je dát vysílací zařízení někomu přímo domů, což ale také není zrovna jednoduché. Musí se uzavírat smlouvy o výpůjčce a ještě je třeba mít chráněný přístup na internet, aby nebylo možné systém třeba zavirovat, což doma je vždycky trochu složité.

Asi jako nejlepší se ukazuje umístit vysílací zařízení do sendražické hasičské zbrojnice. „Pokud by se vyskytly lokální povodně, které Sendražice zažily před pěti lety, využilo by se to také ke krizovému hlášení ze strany tamních dobrovolných hasičů,“ podotkl starosta s tím, že ale zatím jsou všechny tři varianty umístění stále ve hře.

Zároveň připomněl, že to, že se v Sendražicích přestalo hlásit, nebyla žádná škodolibost ze strany města, zkrátka staré hlásné místo bylo technicky schopné obsluhovat jen staré analogické reproduktory. „Od začátku jsme ale počítali, že separátní okruh pro Sendražice zachováme. Občanská iniciativa ale akcelerovala naši aktivitu a bude to už do konce ledna,“ připustil Vít Rakušan.