„Fouli se zřejmě něčeho zalekl a dal se na útěk směrem k Plaňanům,“ začal vyprávět Vratislav Procházka. Ihned začala pátrací akce po čtyřnohém příteli. „Celou sobotu a v neděli dopoledne jsme psa hledali. Všem, kteří se toho zúčastnili, bych touto cestou chtěl poděkovat,“ řekl šťastný majitel psa. Až poté se ale dozvěděl, že jeho čtyřnohého přítele už měl v rukou někdo jiný.

Se svými nálezci se Fouli podíval i na výstavu

Na celou událost určitě dlouho nezapomenou totiž ani nálezci psa – Jan a Miroslava Horáčkovi. „Dojemné to pro nás bylo od samého začátku. Jsem pejskařka, se psy jsem vyrostla,“ začala své vyprávění Miroslava Horáčková. „Bylo pro nás strašné vidět už jen to, jak se pes motal mezi šňůrami aut. Už tam cit k tomu zvířeti zkrátka začal,“ dodala. S manželem a nalezencem mířili na výstavu, kde je podle jejích slov lidé zastavovali s tím, jaký je to nádherný pes. Když jim vylíčili jeho osud nalezence, hned několik dalších návštěvníků mu přineslo něco dobrého na zub, masíčko nevyjímaje.

„Netušili jsme, že je vytrénovaný na hony, zdál se nám strašně hubený a měli jsme ho za vyhozené zvíře, emoce se zkrátka skládaly celou dobu. Byli jsme rozhodnutí, že si ho prostě necháme,“ doplnila.

Jenže doma nastaly problémy. Jednak pejsek nebyl zvyklý v bytě, jednak retrívr, kterého rodina chová, si s novým psím kamarádem hrál venku, ale domů do svého teritoria si ho pustit nechtěl.

Navíc Horáčkovi nebydlí v domku, ale v bytě a ještě k tomu se dvěma malými dětmi. Nastaly tedy hodiny a hodiny strávené odesíláním e-mailů, vyhledáváním na internetu, kontaktováním myslivců. Najít pejskovi původního majitele se snažila i některá média včetně Kolínského deníku. A povedlo se. Majitel se ozval, ihned se pro psa rozjel a všichni, tedy hlavně malý nalezenec, si oddechli.

„Pes se spokojeně přitulil ke svému pánovi, zkrátka vydechnul si, vstřebával tu jistotu a bezpečí, že je zpátky. I pro nás to byl obrovský oddech, že jsme ho nemuseli dávat nikam jinam než majiteli,“ dodala Miroslava Horáčková.

Pro nálezce byla navíc vypsaná finanční odměna. „Tu však Horáčkovi rezolutně odmítli. Ještě jednou jim mockrát děkuji,“ nešetřil svými pocity Vratislav Procházka.

Jana Martinková, Zdeněk Holeček