Na malou slavnost u nové lavičky přijaly pozvání i Renčínovy děti, starostka Alena Švejnohová při představení lavičky srdečně poděkovala Miloslavě Renčínové za podporu celého plánu, architektovi Janu Drškovi za skvělý návrh a dohled nad jeho realizací, zručným mistrům řemeslníkům, že ji dokázali vyrobit, a kolegům z města za velkou pomoc i podporu. „Největší dík patří mistrovi Vladimíru Renčínovi. Vybrat jen pár vtipů bylo praktické nemožné a stálo nás to hodiny a hodiny smíchu,“ popsala starostka.

Lavička kolem staré lípy na Bačově na náměstí Vladimíra Renčína je kruhová a plná skvělých vtipů z jeho dílny. Vybrali je dárci, kteří na tvorbu lavičky také přispěli. Nejlepší způsob, jak si lavičku užít, je postupně posedět kolem dokola a připomenout si moudrost, která z vtipů Vladimíra Renčína čiší.

Z akce Radimské zpívání u stromečku.
OBRAZEM: Vánoční atmosféru navodilo Radimské zpívání u stromečku

Prostranství na Bačově nese jméno náměstí Vladimíra Renčína úplně čerstvě, teprve před pár dny pojmenování schválili zastupitelé. Mělo to být tak trochu překvapení, ale technické služby byly rychlé a pracovité a nově objednanou ceduli hned na náměstíčko umístily.

Náměstí pojmenovaných po českých literátech, panovnících nebo třeba hrdinech národního odboje je po republice mnoho, ale náměstí Vladimíra Renčína mají jen Pečky.

„Doba je na houby a my jako bychom zapomněli na heslo "s humorem jde všechno líp". Přitom český a moravský národ se vždycky dokázal i těmi nejtěžšími časy s pomocí laskavého a chytrého humoru, jehož symbolem je právě Vladimír Renčín, prokousat,“ říká starostka.

Rada města proto také na počest Vladimíra Renčína vyhlásila soutěž „Pečky bojují humorem“ o nejlepší kreslený vtip. Soutěž běží do 28. února 2022.

Město Pečky bude další akce k roku humoru vyhlašovat průběžně a vyzve další města, která mají mezi rodáky slavné satiriky, aby se k iniciativě „2022 - rok humoru“ přidala. Třeba Vladimír Jiránek pochází z Hradce Králové, Pavel Kantorek z Olomouce, Honza Vyčítal z Prahy…

Vladimír Renčín se nesmazatelně zapsal do dějin českého humoru. V knihách jeho kreseb jsou použity texty osobnosti jako Bohumil Hrabal, Miroslav Horníček nebo Karel Čapek. Ilustroval knihy Františka Nepila nebo Oty Pavla. Jeho „dva dědci“, suše glosující dění kolem sebe, se stali klasikou českého humoru.