A letošní ročník slavil úspěch ještě před svým začátkem. Předem stanovená kapacita závodu 1300 běžců se totiž naplnila. Ve startovní listině figurovali běžci ze sedmi zemí.

„Přihlášení byli závodníci z Maroka, ze Španělska, z Anglie, z Itálie, z Francie a samozřejmě také ze sousedního Slovenska," vyjmenoval Jiří Katrnoška, pořadatel. Loňský vítěz, Keňan, se běhu neúčastnil. Znovu se však na startu objevil Vít Pavlišta, který v loňském ročníku doběhl do cíle jako druhý.

Letošní ročník nedoprovázelo zrovna příjemné počasí.

Bylo celkem chladno

V sobotu nevystoupila teplota na více než sedm stupňů nad nulou. To možná zapříčinilo menší zájem veřejnosti, která v minulém ročníku fandila běžcům v okolí trati.

Hlavní však je, že přetrvává zájem závodníků a vlastně je čím dál tím větší.

Na startu hlavního závodu, který startoval v pravé poledne, se totiž postavil rekordní počet běžců. Již na startu bylo jasné, že loňský rekord, 1049 účastníků je překonaný a trať, která vede od pečecké hasičárny přes náměstí do Ratenic, Cerhenic a zpět poběží největší počet závodníků v historii tohoto závodu, který je mezi sportovci legendární a uznávaný. Patří totiž ke špičce v České republice a dle ohlasů jde o velice příjemnou a rychlou trať.

Pro vítězství si letos nakonec doběhl Lukáš Kourek s časem 30:36. Traťový rekord z roku 2009 tak překonaný nebyl. Vítěz se ihned po doběhnutí svěřil, že na tom v současné době není zdravotně nejlépe, a tak netušil, jak to vlastně dopadne. Přesto si sedmadvacetiletý běžec z Nového Města nad Metují doběhl pro zlatou medaili. Za sebou nechal závodníka Saji Abdelkabira s časem 30:40 a Víta Pavlištu, který doběhl ještě o čtyři setiny vteřiny později, čímž si letos vysloužil bronzovou příčku. Oproti loňskému ročníku si tak závodník z klubu, který si říká Pomalí kluci, o jednu pozici pohoršil.

Rekord padl u žen

Rekord v letošním ročníku padl v kategorii žen. Loňský rekord 34:15, který zaběhla Monika Preibischová totiž překonala slovenská běžkyně Katarína Berešová z Košic, když cílovou páskou proběhla v čase 34:11. Jako druhá z žen cílovou rovinkou proběhla Petra Kamínková s časem 35:34. Třetí mezi ženami doběhla Tereza Zuzánková z Kladna, které desetikilometrový běh trval 37:43.

Závodníci se před samotným startem museli dostavit k presenci. Ne každý však přišel v čas. „Přišel jste pozdě, teď už vám číslo nedají," musel odpovědět Jiří Katrnoška jednomu z nadšených běžců asi deset minut před začátkem závodu, když muž přišel do sportovní haly a žádal startovní číslo. O závod však rozhodně nepřišel. K tisícovce běžců se mohl přidat, akorát mu nebyl změřený přesný čas. Pokud mu však stačil čas orientační mohl ho zjistit z časomíry, která byla na startu a zároveň v cíl i závodu.

Mladíci potřebovali souhlas

Stejně dopadli také dva mladí chlapci, kteří sice přihlášení byli, ale neměli souhlas zákonných zástupců a navíc přišli stejně tak pozdě jako jejich běžecký kolega. Mladíci zapálení do sportu se tak sice závodu zúčastnit mohli, ale bohužel si nevyzkoušeli ten pocit, jaké to je běžet se svým startovním číslem. Šanci pokořit deset kilometrů jim však rozhodně nikdo neupřel.

O Pečeckou desítku je stále větší a větší zájem. Jak si to vysvětluje pořadatel Jiří Katrnoška? „Jednak to snad děláme dobře a navíc v současné době jde popularita běhu nahoru," odpověděl. Podle něj se v poslední době začalo více běhat a všeobecně se lidé více hýbou. „Běh je efektivní sport a není finančně náročný," dodal ještě Jiří Katrnoška. Podle jeho slov je navíc spousta běžců, kteří se nezabývají jen a striktně během, ale dělají také jiný sport jako například basketbal nebo fotbal a běhají v rámci přípravy.

Tato slova jistě potvrdila také skupina běžců, kteří se podle log na svých trikách nezabývají pouze obyčejným během, ale připravují se na v poslední době čím dál tím populárnější závody Spartan Race. Desetikilometrový běh je jistě vhodným typem přípravy na tuto náročnou disciplínu.

Běželo se více závodů

Kromě hlavního závodu, který se běží v pravé poledne, se v pečeckém parku uskutečnily také dětské běhy a nechyběl ani běh lidový. „Účastnilo se ho osmatřicet běžců, což je jednou tolik než v loňském roce," řekl Jiří Katrnoška s tím, že lidový běh si nenechal ujít ani muž s kočárkem nebo nevidomá běžkyně. Pořadatelé však mysleli také na ty úplně nejmenší. Padesátimetrový závod totiž mohly běžet děti, které již zvládnou alespoň chodit. Ty závodily s rodiči.

Naopak v hlavním závodě nechyběli také senioři. „Přihlášeno bylo pět běžců starších osmdesáti let a dvě ženy nad sedmdesát let," prozradil Jiří Katrnoška.

Je tedy jasné, že Pečecká desítka je během pro všechny generace od zhruba jedno roku věku až po ty úplně nejstarší sportovce.

Pokud jste letos Memoriál Jardy Kvačka z nějakého důvodu nestihli, můžete přijít v příštím roce. Již nyní pořadatelé vědí, že další závod se uskuteční 12.3.2016.