Zažívala slavné chvíle s hřmoucí hudbou a ohňostroji, v roce 1990 byla odstraněna, poležela si v depozitu a o 16 let později byla rozdrcena v rámci likvidace betonového odpadu technickými službami.

Následně město odstranilo i železobetonové desky, které původně tvořily jakési pódium okolo sochy na podstavci a coby rovná plocha lákaly skateboardisty, na což si kvůli hluku stěžovali obyvatelé okolních domů.

„Když pročítám svodky městské policie, vidím, že tam naši strážníci vyjíždí třeba třikrát denně a skateboardisty z těchto míst vykazují. Někdy je tu hluk i ve večerních hodinách," uvedl tehdejší starosta Miroslav Kaisler.

Vlastní plocha, kde kdysi pódium a socha stály, byla vrácena restituentovi.

Zatímco Leninova socha z Kolína má už svůj osud zpečetěný, co bude dál se sochou Klementa Gottwalda, jež kdysi zdobila Gottwaldovo náměstí v Pečkách, ani dnes zatím zcela jasné není. Přes 20 let už je uložená ve skladu Pečeckých služeb. „Stále tam leží," potvrdila jednatelka Adriána Borovičková.

Na zaplacení výroby Gottwaldovy sochy, jež už tenkrát vyšla na statisíce korun, se za minulého režimu pořádaly dokonce pracovní soboty. Socha je vyrobená z kvalitního bronzu. Patrně proto se nikomu nechtělo ji jen tak nechat roztavit. Město ji proto uložilo na ne zrovna dobře přístupném místě co do možnosti odcizení a už mnohokrát za oněch více než 20 let řešilo, jak s ní dál naložit. Nepřišel ale žádný konkrétní návrh, natožpak potřebná shoda v zastupitelstvu.

S nápadem přišli svého času jen hosté místního restauračního zařízení. Sochu chtěli jednoduše do hospody. Záměr ale narazil na fakt, že socha v nadživotní velikosti se v hospodě nevešla ani do dveří.

Ale třeba se pro ni najde jiné místo. Současný starosta Milan Urban zmínil aktuální nabídku společnosti, jež buduje venkovní expozici podobných totalitních atributů. „Pokud by byla vůle v zastupitelstvu, byl bych pro tam sochu umístit," řekl starosta.

Na místo, kde kdysi Gottwaldova socha na náměstí stávala, dávají dnes v Pečkách vánoční strom.