Pro někoho je to pátek jako každý jiný. Jsou ale lidé, kteří mají z tohoto data husí kůži a prožívají jeden z nejhorších dnů v roce.

Černá kočka přes cestu, rozbité zrcadlo, zelený trabant. Podle průzkumu alespoň na některé pověry věří téměř sedmdesát procent dotazovaných. Patří k nim i pátek třináctého.

Proti pověrám však stojí statistiky pojišťoven. Z té vyplývá, že pátek třináctého je z hlediska počtu evidovaných škod dnem zcela podprůměrným.

A co na toto datum říkají psychologové? Ve velké většině se shodují. Pátek třináctého je každý jiný den. „Je to jenom pověra. To znamená, že když se někdo rozhodne, že se mu v pátek třináctého něco stane, tak dělá všechno proto, aby se mu skutečně něco přihodilo. Je to přesně tak, jak to mají lidé v mysli nastaveno, a toto všechno si děláme úplně sami. Je to hodně podobné jako například s posunutím času,“ popsal kolínský psycholog Roman Bašta.

Terapeutka Iva Drdová, která se zabývá také horoskopy a numerologií, pátek třináctého nevidí jako smolný den. Podle ní by takové datum měli lidé vnímat spíše opačně. „Třináctka obecně označuje nové začátky,“ řekla Iva Drdová. Každý den je ale přímo ovlivněn člověkem a jeho horoskopem, poznamenala. „Takové všeobecné horoskopy na jeden den pro všechny lidi neuznávám,“ dodala Drdová.

Rozhodně se prý nedá říct, že je pátek třináctého vyloženě negativní. Někdy se smůla prostě lepí na paty bez ohledu, co je za datum, den či měsíc, potvrzuje běžný život.

Jak to vidí kartářka?

Vliv smolného pátku na podvědomí lidí vysvětlila kartářka Libuše Kapounová. „Když třináctku sečtete, vyjde vám čtyřka a to je den, kdy řešíte něco ve spojitosti s financemi. Například vás někdo může okrást, vyhodí vás z práce, řešíte peníze v rodině. Pátek je poslední den v pracovním týdnu a nabádá vás, abyste se zamysleli nad finanční situací. Čtyřka představuje židličku, což znamená, že byste se měli zastavit a finančně zabezpečit. Ale pro někoho je třináctka číslo šťastné,“ vysvětlila Kapounová, která na pověry nevěří. „Vím, že si osud děláme sami,“ dodala kartářka.

VÁŠ PŘÍBĚH

Ačkoliv bývá pátek nejoblíbenější všední den, kdy pracující a školáci vyhlíží víkend, když se u něj objeví třináctka, někteří nevylézají z domu.

Špatný pátek třináctého v minulosti prožila Petra Horálková z Dolních Bučic a dodnes na něj¨s hrůzou vzpomíná. „Jedno léto jsem chodila na brigádu do firmy Prefa. Ohřívala jsem obědy, které se dovážely. Když jsem z plotny sundávala várnici, zapomněla jsem na sporáku utěrku. Všimla jsem si za chvíli, že je ohořelá, aby se na to nepřišlo, hodila jsem ji do odpadkového pytle. Vydávala jsem obědy a najednou strávníci uviděli hustou mlhu za mými zády. Šílený zápach škvařícího se plastu mně připomněl ohořelou utěrku, která zlověstně doutnala v pytli. Na poslední chvíli jsem ho vyhodila před jídelnu. Měla jsem v tom smolném dni přeci jen trochu štěstí, že se nespustil požární poplach. Jinak bych totiž musela svou výplatu věnovat hasičům na pokrytí falešného výjezdu,“ povyprávěla nepříjemný prožitek z pátku třináctého Petra Horálková, která špatně prožívá i čtvrtek dvanáctého a sobotu čtrnáctého.

Jak vznikla pověra o pátku třináctého?
Na Velký pátek byl ukřižován Ježíš Kristus a při jeho poslední večeři sedělo u stolu 13 lidí a ten třináctý z nich byl Jidáš, který Krista zradil. Zřejmě reálnější základ má „pátek 13.“ v říjnu roce 1307. Právě tento den začal francouzský král Filip IV. Sličný s pronásledováním a zatýkáním templářů, po kterém následovalo mučení a smrt mnoha z těchto rytířů a následný zánik řádu. Od tohoto dne následovníci templářů považovali pátek třináctého za ďábelský a nešťastný den. (Wikipedie)