Právě s ním je spojena řada otázek. Parkovacích míst v Kolíně není tolik, co by si jich řidiči ke svému úplnému uspokojení představovali, hlavně v době, kdy je parkoviště u nádraží již nějakou dobu zavřené.

Přesně to by se mělo brzy změnit a řidičům hledající místo k zaparkování by se tak mohlo částečně ulevit. Kolín totiž dostane po otevření tohoto parkoviště před nádražím 95 parkovacích míst, potvrdil Kolínskému deníku místostarosta Michael Kašpar. „Parkoviště bude otevřeno v polovině října letošního roku,“ řekl.

Pokud však motoristé budou chtít na parkovišti své auto nechat, budou muset počítat s tím, že to nebude zadarmo. V tomto ohledu se nic nemění; vždyť parkování u kolínského autobusového nádraží bylo zpoplatněné vždy. Otázkou ale zůstává, kolik řidiči za hodinu parkování zaplatí. Podle kolínského místostarosty je jasné, že se platit bude – otázkou je kolik. „Tarif parkovného nyní řešíme,“ odpověděl na otázku.

V Kolíně je nyní řada parkovišť, které mají speciální ceduli, co pomocí senzorů počítá volná místa a ukazuje řidičům, zda je možné na parkovišti najít místo. Technologie chytrého parkování navíc umožňuje majitelům chytrých telefonů zaplatit za parkovné pomocí speciální aplikace, kde má řidič uložené poznávací číslo svého vozu. Zeptali jsme se Michaela Kašpara, zda do tohoto systému bude začleněno i rekonstruované parkoviště u nádraží. „Ano, bude zařazeno do systému chytrého parkování,“ uvedl.

V současné době je však řidičům uzavřena ulice Dukelských hrdinů. Jak řekl Michael Kašpar, rekonstrukce autobusového nádraží skončí společně s letošním říjnem – do té doby se dá očekávat, že v lokalitě budou nějaká dopravní omezení. Řidiči, kteří směřují k nádraží, tak musí jezdit Rorejcovou ulicí.

Jedná se o několikáté parkoviště v lokalitě. V současné době řidiči využívají parkoviště naproti kolínskému obchodnímu centru Futurum v Rorejcově ulici, kde jsou ještě další parkovací místa v proluce mezi obchodním centrem a vlakovým nádražím.

Otázkou však zůstává, zda tato parkovací místa v lokalitě zůstanou. Kolínský starosta Vít Rakušan totiž již před časem řekl, že by se v těchto místech, která řidiči používají k parkování, mohl realizovat developerský zájem soukromníka. „Až se tam začne realizovat developerský zájem, samozřejmě toto parkování zanikne, ale chceme po investorovi, aby v rámci svého projektu umožnil veřejné parkování,“ uvedl nedávno starosta Vít Rakušan.

V blízké Starokolínské ulici plánuje vedení města postavit další parkoviště, a sice pro 120 aut, představilo vedení radnice další myšlenku. Souvisí to ale s tím, až začne Správa železniční dopravní cesty stavět plánovaný podchod pod vlakovým nádražím. Vybudování parkoviště ve Starokolínské ulici by mělo stát mezi 15 a 20 miliony korun.

Město také jednalo se zástupci firmy, která ve Starokolínské sídlí, zda by byla ochotna poskytnout část pozemků městu k pronájmu na veřejné parkování.