Najít si místo a zaplatit poplatek se na první pohled zdá velice jednoduché. Někdy vám tím ale mohou vzniknou nepříjemné problémy.

Automaty nefungují

První nastává v momentě, kdy jsou parkovací automaty mimo provoz. Zavolat na telefonní číslo uvedené na přístroji a nahlásit poruchu, je to nejlepší, co můžete za dané situace udělat.

Jak se ale vyhnout případným problémům s městskou policií, až kontrolou zjistí, že vlastně parkujete na černo?

Zástupce ředitele městské policie v Kolíně Zbyněk Verfel tvrdí, že by neměl být problém. „Poruchy máme většinou nahlášeny i přibližnou dobu, kdy nebyly v provozu, řidiči proto pokutu v tomto případě nedostávají,“ řekl s tím, že pokud se do této situace přece jen dostanete, úplně nejlepší je zavolat na linku městské policie 156. „Nahlásit poruchu a své číslo poznávací značky.“ radí Verfel.

Předcházet těmto problémům se prý snaží správce automatů kontrolami a údržbou. „Kontroly provádíme pravidelně a to minimálně dvakrát týdně. Vždy, když jezdíme vybírat peníze, nebo když jedeme okolo,“ uvedl vedoucí provozu společnosti AVE Karel Kozdera. Někdy to ale zřejmě nestačí.

Další problém. Automat nevrací mince a vyžaduje přesnou částku peněz na danou dobu parkování. Pokud je nemáte, čeká vás obíhání kolemjdoucích lidí a okolních obchodů se žádostí o drobné.

Karel Kozdera má vysvětlení. „Ve městě jsou instalovány dva druhy automatů. S celodenní sazbou, do kterých musíte dávat pouze násobek dvanácti, maximálně však sedminásobek. Další jsou s hodinovou sazbou. Mince sice nevrací, ale vytisknou vám poměrnou část, kterou zaplatíte,“ popsal.

A co na to samotní řidiči?

„Jako obchodní zástupce jezdím téměř po celé republice, ale s tímhle jsem se ještě nesetkal,“ rozčiloval se Jiří Samek z Pardubic na parkovišti v Pobřežní ulici a běžel si někam rozměnit.Manželé Dostálovi z Velkého Oseka na placeném místě parkují pravidelně tři dny v týdnu. „My už to známe. Musíme na to ale pořád pamatovat a nechávat si drobné stranou. Kdo sem přijede poprvé, může však být nepříjemně zaskočen,“ myslí si.

Nemilé překvapení skutečně čeká zejména na „cizince“ ve městě. „No je to hrůza, hodily jsme tam dvacku a nic. Tak si jdeme koupit něco do nejbližšího obchodu, abychom měly přesně dvanáct korun. Kdyby nás na to ale neupozornil jiný řidič, tak tu budeme stát asi ještě hodně dlouho,“ uvedly dvě ženy z Prahy, které přijely do Kolína na obchodní jednání.

Technika nám má pomáhat a usnadňovat práci, ne vždy tomu ale tak je. Obrňte se trpělivostí a připravte si plné kapsy drobných, potom by vás při parkování v Kolíně už nemuselo nic překvapit.