Oproti původní vyhlášce tak podle ministerstva školství a tělovýchovy mohou bufety ve školách nabízet např. šunky nejvyšší jakosti, ochucené tvarohy nebo sýry. Úprava výživových limitů vrátí do bufetů třeba určité druhy pečiva, nebo obložené pekařské výrobky.

Na řadě škol ale bufety kvůli prvotnímu znění vyhlášky skončily a vedení se je již nechystá obnovovat, často z toho důvodu, že prostory jsou již využité jinak a to nevratně.

Příkladem může být třeba pečecká základní škola, kde prostor bývalého bufetu využily při přestavbě kuchyně. „V současné době tam je zázemí kuchyně. O obnovení bufetu neuvažujeme, ale přemýšlíme o výrobě svačin pro žáky v rámci školní kuchyně,“ řekl k chystaným změnám ředitel školy Luboš Zajíc.

Podle jeho slov se ani žáci příliš neozývali, že jim bufet chybí. Jak sám říká, je to ale spíše tím, že v blízkosti školy je obchod, kde si žáci mohou koupit, co chtějí. „Děti ráno vyrazí do obchodu, tam si nakoupí kolu, brambůrky a vyrazí s tím do školy,“ popsal, jak žáci vyřešili pamlskovou vyhlášku po svém.

Stejně tak rušili bufet v kolínské 2. základní školy. „Myslím, že nikomu nechybí, bufet je zrušený více jak rok a nikomu to nevadilo,“ podotkla. Podle ní je ale na místě hledat řešení přímo v rodině, co se týká výchovy. „Je to otázka rodin. My děti nenaučíme se zdravě stravovat, když je k tomu doma nevedou,“ poznamenala.

Na kolínském gymnáziu do bufetu neměli přístup studenti, kteří byli v primě až po kvartu. „V podstatě to vyplynulo ze společného jednání se sdružením rodičům. V současné době se bude měnit sortiment, budou se měnit i automaty na nápoje. Nyní byly jen na vodu, teď budou povolené i některé ovocné šťávy s menším obsahem cukru a podobně,“ řekl Ivo Zachař, ředitel gymnázia. Podle jeho slov se však nechystá, že by studenti koupili v automatech třeba kolu.

Školní bufet „přežil“ například v Základní škole v Žitomířské ulici v Českém Brodě. „Bufet jsme měli před pamlskovou vyhláškou, i po vyhlášce. V bufetu po zavedení vyhlášky jsme nabízeli pouze produkty v rámci projektu Mléko do kol,“ řekl Jiří Slavík, ředitel školy.

Zásadně se však sortiment podle jeho slov měnit nemá. „Když se zavedla vyhláška poprvé, tak se nabídka měnila podstatně,“ zavzpomínal.

Původní pamlsková vyhláška umožňovala prodávat na školách potraviny, které neobsahují sladidla – vyjma žvýkaček bez cukru – a kofein – pokud nejde o čaj. Také potraviny, které neobsahují trans mastné kyseliny pocházející ze ztužených tuků, případně potraviny, které nejsou energetickým nebo povzbuzujícím nápojem nebo určené pro sportovce. Dále bylo možné prodávat nezpracované ovoce a nezpracovanou zeleninu, a například ovocné a zeleninové šťávy a nektary bez přidaného cukru.