„Nejeden pamětník musel při demolici zamáčknout slzu. Možná to zní pro někoho hloupě, ale je to tak. Sám jsem toho příkladem,“ říká starosta obce Martin Sýkora, který má na zážitky z místního hřiště mnoho vzpomínek.

close Deník na návštěvě. info Zdroj: DENÍK zoom_in Deník na návštěvě.

Společně s výstavbou kabin čekají při letošní první fázi projektu zásadní změny i hrací plochu. Další kroky budou následovat, jakmile se obci podaří sehnat peníze.

V následujících etapách se počítá s hřištěm s umělým povrchem, venkovní posilovnou, multifunkčním hřištěm a chystá se i výměna technologie přilehlého koupaliště.

V letošní letní sezoně zůstane koupaliště v Radimi zavřené. V sousedství je totiž staveniště, a tak nelze riskovat. Kromě hřiště se letos bude obec věnovat také čistírně odpadních vod v rámci probíhajícího zkušebního provozu.

Čistička byla vybudována v loňském roce, její předchůdkyni už totiž obec udržovala v provozuschopném stavu jen velmi těžce. „Dvacet let provozu a od začátku ne moc dobře zvolený systém čištění nám opravdu dával zabrat. Můj volný čas strávený všemožným servisem a náhlou údržbou snad ani nelze počítat. Ale to si nestěžuji,“ vysvětluje Sýkora s tím, že každý starosta zažívá podobné situace.

„Paradoxně mě ta práce velmi bavila. Alespoň jsem měl možnost proces čištění pochopit, a tím přispět při výstavbě nové čistírny. Je zajímavé, co ke svému životu potřebují bakterie, bez kterých se při čištění neobejdeme,“ dodává radimský starosta.

Vedlejším produktem čištění je kal, který v obci pomocí odvodňovací linky upravují na materiál vhodný pro následné kompostování.
„Na novou čistírnu jsme žádali o dotaci. Uspěli jsme a výraznou částku získali od Státního fondu životního prostředí. Přispěl také Středočeský kraj. Za obě dotace jsem rád a věřím, že jsme za ně postavili opravdu funkční celek. Velmi jsme ulevili přírodě a z odpadu vytvořili surovinu,“ připomíná Sýkora.