Do svého přibližně ročního azylu byl Otakar uložen ve středu v podvečer. Kromě vedení města a Spolkové rady u toho asistovala filmařka Helena Třeštíková a kolínští filmaři. „Tento akt vyvolá polemiku a upozorní na to, že se něco děje.

Je to výzva pro ty, kteří se dívají okolo sebe a nominují někoho, kdo je nakonec oním reliéfem oceněn,“ vypíchl v úvodu aktu, který sledovala zhruba třicítka pozvaných, starosta města Jiří Buřič. „Často jezdím po světě a zjišťuji, že Češi se hrozně podceňují.

V celém světě o sobě tvrdí, že jsou lepší až nejlepší, ale fakt si myslím, že my jsme schopnější, než jiné národy,“ řekl Ivan Ivančo, bývalý ředitel kolínské pobočky České spořitelny a jeden z oceněných titulem Osobnost roku.

Helena Třeštíková dorazila s mírným zpožděním. „Nesnáším nedochvilnost, ale na českobrodské silnici se stala nějaká nehoda a my jsme nemohli pokračovat v cestě. Moc se omlouvám,“ zahájila dokumentaristka své vystoupení.

Ta na základě oslovení manžely Zahájskými bude v Kolíně spolupracovat s místními filmaři na časosběrném dokumentu. „V Manželských etudách jsme sbírali životní příběhy lidí a říkali si, že by se to dalo aplikovat i na větším organizmu, jako je město. Dospěli jsme k představě plodné spolupráce místních filmařů a případně mých studentů s tím, že bychom se zaměřili na zajímavé osobnosti, situace či události. Zatím se vše rodí, ale coby nejzajímavější vychází Kmochův Kolín,“ odhalila Třeštíková.

Aleš Zahájský zároveň představil místní filmaře, kteří by se na spolupráci měli podílet: osvědčenou dvojici spolupracující s Českou televizí Romana Šulce a Jana Kubku, autory propagačního DVD Kolín město mého srdce, Petra Hejcmana a Luboše Čepka, kteří natáčeli letošní Kmochův Kolín a výtvarníka Jana Marka. Ten předal Janě Zahájské její portrét, dárky přijímala i Helena Třeštíková, která ten den slavila svůj svátek.

Veřejnosti letošní reliéf, který je zbarvený do zelena a opět jej vytvořila výtvarnice Jiřina Stupková, odhalil bývalý starosta a člen Spolkové rady Miroslav Kaiser, do vitríny jej uložil předseda organizace PTP Vladislav Souček.

Zdeněk Hejduk