První komunální volby a v osmnácti letech hned lídr společné kandidátní listiny ODS a hnutí STAN. Čím jste si to zasloužil?
Neřekl bych, že se jedná o nějakou zásluhu. Jde o to, že v Cerhenicích se nenašel nikdo jiný, kdo by byl ochoten vést reálnou opoziční kandidátku, a tak jsem strašně moc rád, že se našlo dalších deset kolegů, co do toho šli se mnou. Bez nich by tyto volby neměly cenu a jejich odhodlání a chuť měnit Cerhenice k lepšímu mě nesmírně potěšila.

Jaké byly vůbec vaše politické začátky a co zajímavého jste za tři roky v aktivní politice zažil?
Začátky byly samozřejmě těžké. Neznámý, mladý sympatizant ODS, která byla na tom politicky velice špatně. Nebylo lehké se k této straně hlásit, když se její preference pohybovaly kolem 7,5 procenta.  Já jsem ovšem věřil, že to ODS dokáže a zůstal jsem celou dobu této straně věrný. Dnes se její celorepublikové preference pohybuji okolo 17 procent. Za uplynulé tři roky jsem měl možnost poznat spoustou zajímavých politiků, kteří mi předali obrovské množství zkušeností.

Je vidět, že politika vám není cizí. Ovlivní nějak i vaši budou profesi? Zatím jste student, ale jaké představy máte o svém budoucím povolání?
Politika mi opravdu není cizí a mou budoucí profesi zcela jistě ovlivní. Je to životní zkušenost k nezaplacení, a jelikož profesně směřuji do oblasti školství, tak opravdu pečlivě studuji problémy českého školství, které bych rád v budoucnu řešil.

Ilustrační foto.
Záchytka v Kolíně skončí bez náhrady. V kraji zůstanou dvě

Nasměroval vás nějaký politik, nebo někdo jiný na vámi nastolenou cestu? Máte svůj vzor?
Určitě mezi mé vzory patří Václav Klaus, to je podle mě politik, který jasně definoval liberálně - konzervativní ideologii. Díky němu a ODS můžeme dnes jít do krámu, vybrat si z obrovského množství výrobků, bez front a drastických cen. Mezi kolegy, kterých si také velice vážím, patří určitě Martin Kupka, Petr Bendl, Vít Rakušan, se kterým se mi velice dobře jedná, a Milan Cabrnoch, který shodou okolností má chalupu v Cerhýnkách, které jsou nedílnou součástí Cerhenic.

Jako jednička na kandidátce musíte počítat s tím, že byste se mohl stát starostou. Jste na to připraven? A co byste v této funkci udělal jako první?
Je to samozřejmě obrovská zodpovědnost, ale šel jsem do toho s tím, že budu schopen zastávat funkci starosty. Moje první kroky i mých spolukandidátů za koalici ODS a STAN by vedly k tomu, že bychom začali pracovat na oddlužování Cerhenic, tak aby to naše občany neomezovalo a zároveň byly vidět výsledky.

Celý život žijete v Cerhenicích. Co podle vás tento městys dlouhodobě trápí? Vidíte nějaké řešení?
Cerhenice trápí vysoké dluhy (46,43 milionu korun). Nechceme společně s našimi kandidáty dopustit, aby tyto dluhy pohltily naše potomky, a proto bychom je měli efektivně řešit. Řešení je velmi lehké, hospodařit rozvážně, odpovědně a bez toho, aniž by vznikly občanům Cerhenic nějaká omezení.

Je něco, za co byste současné vedení městyse pochválil?
Nejsem příznivce negativních kampaní. Bohužel musím konstatovat, že neexistuje nic, co by za pochvalu stálo. Viz nesmyslné rozhledny, semafory, vysoké daně… Marek Semerád nám také zamezil se setkat s občany, neboť nám nepovolil zábor veřejného prostranství s odůvodněním, že je vše zabráno až do 5. října 2018. Zde je vidět, že naší koalici ODS a STAN jsou stále házeny klacky pod nohy.

Dokážete číselně odhadnout svůj volební výsledek? Nebo i jinak okomentovat svoje šance?
Jelikož jsme měli možnost dělat a děláme kontaktní kampaň, tak jsme společně s kandidáty hovořili s občany, ptali se jich, co je trápí, odpovídali na jejich dotazy apod. Pro mě osobně to byla úžasná zkušenost, protože mě rozhovory nesmírně obohatily a daly mi jistý nadhled. V této kontaktní kampani budeme pokračovat, protože je to ten nejlepší způsob, jakým lze se reálně seznámit s problémy občanů. Je mi opravdu obrovskou ctí, že lidé nám při osobních setkáních vyslovují podporu.

Nejstarším kandidátem do obecního zastupitelstva na Kolínsku je Milada Rosická z Borku u Třebovle, které je 84 let. Dokážete si představit, že i vy byste se v tomto vysokém věku ještě angažoval ve veřejném dění?
Tak já opravdu nemohu tušit, zda tu v tomto věku ještě budu a je to předčasné. Nicméně si myslím, že politika není limitována věkem, ale nejdůležitější je mít chuť a nadšení.

Co pro vás znamená 100 let republiky a jaká událost v našich dějinách ve vás zanechala největší dojem?
Sto let od vzniku ČSR je pro mě nesmírně důležitou událostí v naší historii 20. století. Jelikož se sám zajímám o historii, tak bych rád připravil nějaké akce k tomuto výročí, bez ohledu na situaci po volbách. Pokud bych měl jít hlouběji do historie, tak nepochybně byla pro mě důležitá bitva na Moravském poli (1278). Rád bych se ještě zmínil o letošním 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy na území ČSSR, kdy jsme s kolegy ODS, Kolína a okolí vzpomněli na tuto významnou událost a nesmírně mě mrzelo, že Marek Semerád v Cerhenicích na tuto událost nevzpomněl, a tak jsem rád, že jsem si toto výročí mohl připomenout alespoň v Kolíně.

Jaké motto máte nejraději a podle kterého se třeba i řídíte?
Budu stručný a výstižný - Rozvážně a odpovědně!

Ilustrační foto.
Nejstaršího a nejmladší kandidáty na Kolínsku od sebe dělí 66 let
Lípa. Ilustrační foto.
Sto let republiky: lípy srdčité jsou už od jara akční zboží