Zřízeno bude alespoň pietní místo před radnicí, kam lidé skutečně každý rok i tři desítky let po revoluci pravidelně chodí zapalovat svíčky, nechybí státní vlajka, květiny a fotografie Václava Havla.

Už několik let město Kolín používá při připomínkách 17. listopadu snímek, který pořídil fotograf Deníku Michal Bílek: „Bylo to v září 2011 při udělování čestných občanství Prahy 10. Fotografů bylo mnoho a protože jsem přišel trochu déle, nezbylo na mě místo v čele. Když přišel Václav Havel k mikrofonu, stál jsem zboku. Proto jsem se rozhodl, že zachytím siluetu Václava Havla proti oknu,“ připomněl příběh fotografie.

Oslavy výročí neplánují ani v Českém Brodě. „Snad kdyby se epidemická situace výrazně zlepšila, ale neočekáváme, že se tak stane. Takže připomínku listopadu patrně vynecháme obdobně jako výročí vzniku republiky. Vždy dáváme věnce, ale i to jsme vypustili, aby se lidi neshlukovali,“ uvedl starosta Jakub Nekolný.

Ani v Týnci nad Labem se nebude konat žádná akce k výročí listopadu. „Vždycky jsme měli koncerty v kostele, ale letos jsme to ani neplánovali. Akce jsme rušili už od sklonku léta, ke konci prázdnin jsem raději zrušil i rockový festival. Situace je stále špatná, uvidíme, co bude dál,“ řekl starosta Dušan Žmolil.

„Ani u nás nic pořádat nebudeme,“ hovoří obdobně starostka Zásmuk Marta Vaňková. „Dělávala se komornější setkání, ale letos je všechno zrušeno,“ dodala.

V Pečkách si oslavy listopadu podle slov starostky Aleny Švejnohové ani netroufli naplánovat. „Vymyslíme něco, aby se lidé mohli připojit a máme pietní místo před radnicí, kde bude možné zapálit svíčku,“ řekla starostka. Na zastupitelstvu, které bude 11. listopadu přenášeno online, město představí koncept památníku – hrobu pečeckého občana, kterého zastřelila StB. „Chceme ho připomenout jako oběť totalitního režimu,“ poznamenala starostka.