VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ošklivé kontejnery? Stačí schovat za paravany

Kolín /INFOGRAFIKA/ – Ne všechna kontejnerová stání lze nahradit podzemními kontejnery, které se dnes stávají čím dál větším hitem. Jeden takový zrakům ukrytý kontejner může vyjít včetně zemních prací bezmála na milion. Ohradit, a tím pádem trochu zkultivovat stávající kontejnerová stání je o poznání levnější. V Kolíně počítají, že by to mělo vyjít podle velikosti a počtu kontejnerů na částku od 80 do 170 tisíc korun. A to už je od milionu slušný rozdíl.

21.9.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

První upravené kontejnerové stání vyroste co nevidět v Bezručově ulici. „Ošklivá kontejnerová stání by se měla měnit k trochu lepší vizáži, sídlištím to dělá ostudu. Toto v Bezručově ulici by měla být ukázka, jak to do budoucna bude v Kolíně vypadat i jinde,“ uvedl starosta Vít Rakušan.

Jedná se o konstrukci paravanů tvořenou panely, které jsou univerzální, a umožňují tak různé varianty dispozic. Panely jsou vynesené subtilním ocelovým rámem s dřevěným opláštěním. To je tvořeno dřevěnými hranoly, které mezi sebou mají mezery, takže umožňují větší přehlednost.

„Pokud se špinavé kontejnery schovají za dřevěné paravany, bude to určitě hezčí, člověk nebude mít hromady odpadků hned na očích. Na druhou stranu, pokud budou lidi čuňata, tak uvnitř stejně nepořádek bude,“ myslí si Jaromír Macháček. „A pokud se vybudují také zastřešená kontejnerová stání, budou to mít bezdomovci jak krytý bufet,“ dodal.

V celé řadě míst se města a obce snaží jít cestou schovat ošklivé kontejnery pod zem. Kolín získal dotaci na vybudování dalších 27 podzemních kontejnerů na tříděný odpad.

Kde se plánují nové podzemní kontejnery?

Kliknutím zvětšíte.

„Podzemní kontejnery budou umístěny na devíti sběrných místech v Kolíně,“ upřesnil místostarosta Michael Kašpar. Městu se podle jeho slov zároveň sníží náklady na údržbu.

„Podzemní kontejnery jsou odolnější proti vandalismu. Mám radost z toho, že se podaří instalovat a esteticky zpříjemnit místa, která dnes nejsou oku lahodící. Zmizí, dle mého názoru, nejošklivější místo s kontejnery v Kolíně – u Starého mostu,“ poznamenal místostarosta. Další podzemní kontejnery budou instalované například v Komenského parku, dále u zimního stadionu, na Riegrově náměstí či u kruhového objezdu u Jednoty.

S žádostí o dotaci na podzemní kontejnery uspěl také Český Brod. Hned po posvícení, které se ve městě nyní právě rozjelo, začne na Husově náměstí a na náměstí Arnošta z Pardubic záchranný archeologický průzkum v jámách, kam budou následně podzemní kontejnery uloženy.

„Zmizí pak ošklivé hradby kontejnerů, které hyzdí přímo historické centrum města,“ shrnul starosta Jakub Nekolný. Hotovo bude ještě letos.

Stejně tak by tomu mělo být i v Cerhenicích, kde plánují podzemní kontejnery na celkem osmi místech. „Zlepšíme tím vzhled městyse, protože současné přeplněné kontejnery nám skutečně dělají ostudu,“ říká starosta Marek Semerád. Pokud vše dobře půjde, přesně za týden městys podepíše smlouvu o dílo a začne se budovat.

Autor: Jana Martinková

21.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Regionální muzeum v Kolíně připravilo na sobotu zajímavý program při příležitosti Mezinárodního dne archeologie.
14

Mezinárodní den archeologie přilákal malé i velké

Druhý den voleb do poslanecké sněmovny - Bylany
8

Volby 2017 v Chrášťanech, Bylanech a Chotouni

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

OBRAZEM: Druhý volební den na Kolínsku

Kolínsko - Také druhý den voleb do poslanecké sněmovny provázela na Kolínsku hojná účast voličů. Přes 50 % hlásily volební komise v sobotu dopoledne v Polepech, Zásmukách, Doubravčanech a řadě dalších míst.

Marek Jelínek spojil vernisáž výstavy fotografií s přednáškou

Kolín – Téměř devět měsíců cestoval kolínský Marek Jelínek s kamarády na koloběžkách patnácti zeměmi od Mexika přes Nikaraguu a Kostariku až po Bolívii, Argentinu a Brazílii.

Před volebními místnostmi stály někde i fronty

Kolínsko – Nečekaný zájem voličů zaznamenali ve volebních místnostech na Kolínsku. Aby lidé mohli dát hlas svým kandidátům do poslanecké sněmovny, vyrazili k volbám ještě dříve, než se volební místnosti otevřely.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení