Původně středověkého farního kostela, následně přestavěného do pozdně barokní podoby se ujalo Občanské sdružení pro opravu kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Lstiboři. To čítá celkem devět členů, dušemi sdružení i hlavních aktivit v rekonstrukci jsou předseda sdružení Zdeněk Kratochvíl, rodilý Lstibořák, který dnes žije v Českém Brodě, a Oldřich Socha ze Lstiboře. „Jsme místní patrioti, sháníme peníze, firmy, řemeslníky. Děláme to společně, ve dvou se to lépe táhne," směje se Zdeněk Kratochvíl.

A pánové skutečně mají důvod k úsměvu. Kostelík za čtyři roky prokoukl, jako kdyby se na jeho rekonstrukci pracovalo minimálně jednou tak dlouho.

Začalo se v roce 2012 odvodněním základů kostela, následovala oprava stolice zvonů, která byla uhnila a popraskaná. V témže roce se stihla ještě oprava hradební zdi a začalo se s opravou krovů a výměnou střešní krytiny.

„V roce 2013 následovala oprava severní části lodi, pak východní a jižní strana a vnitřní výmalba," popsal Oldřich Socha. Pokračovalo se podle jeho slov západním průčelím, které bylo nejsložitější, pracovalo se na něm od roku 2014 do letoška. „Letos jsme udělali ještě opravu věže a kamenného ostění, vchodových dveří, elektroinstalace, opravila se i konstrukce dvojité cibulové báně s lucernou, která tvoří střechu věže zvonice," dodal Oldřich Socha.

Podtrženo, sečteno, kostel je jako nový a na koncert Vox Bohemica přišlo i přes nevlídné počasí kolem 200 diváků. Týden předtím se konal ještě jeden koncert jako poděkování pro řemeslníky a všechny, kteří finančně přispěli sponzorskými dary.

„Opravy kostela jsme chtěli uzavřít již v roce 2014. Ale čekalo nás nepříjemné překvapení. Dřevěná konstrukce báně byla totálně poškozená dřevokazným hmyzem. Nemohli jsme uhnout, museli jsme se pustit do další neplánované opravy," řekl Oldřich Socha.

Před nezbytnou opravou věže zvonice a dřevěné konstrukce dvojité cibulové báně s lucernou se v roce 2014 na Svatomartinské posvícení uskutečnil podpůrný koncert pro tuto akci. Kostelík praskal ve švech, lidé stáli i venku, proto na další koncert, kdy se opravy završily, organizátoři připravili i velkou obrazovku ven před kostel.

Na opravu kostela průběžně přispívali podnikatelé i občané, místní i z okolí ze své výplaty či důchodu. „Koncert byl pro všechny bez ohledu na to, kolik věnovali. Stalo se nám třeba, že přišla babička a přispěla na kostelík částkou, která je sice v porovnání s většími sponzorskými dary malá, ale pro ni i pro nás znamená hodně. Až měl člověk téměř slzy v očích," popsal Zdeněk Kratochvíl.

Celkem se do opravy lstibořského kostela z dotací i darů investovalo kolem 2,5 milionu korun. „Velmi nám pomohl pan Miloš Herzog z kolínského vikariátu a farář Matúš Kocian, dobře se spolupracuje i s Obecním úřade Klučov, zejména se starostou Jiřím Maršálkem," připomněl Oldřich Socha.

Do budoucna by se sdružení rádo pustilo ještě do rekonstrukce varhan pocházejících z roku 1881.