Krajská investice bude ve výsledku sloužit Kolíňákům. Počítá se totiž také s tím, že v domě bude sídlit infocentrum. „Z nevýhodné polohy v ulici Na Hradbách bude konečně infocentrum přesunuté na náměstí," řekl Vít Rakušan, kolínský starosta.

Po rekonstrukci tam přestěhuje opět své sídlo Regionální muzeum v Kolíně. „Budou zde umístěny nejen přírodovědné a historické expozice od osídlení Kolína po období II. světové války, ale i lektorské prostory, depozitáře a potřebné zázemí pro muzeum," představil projekt radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek.

Depozitář pomůže exponátům

Právě zřízení depozitáře je důležité. „Pro kolínské muzeum je zprovoznění centrálního objektu důležitým cílem, je totiž rozloženo na 13 místech na Kolínsku a velkou část sbírek i depozitářů má v nevyhovujících podmínkách," dodal. Celkové náklady včetně vybavení interiérů se pohybují ve výši 133 milionů korun, stavbu se podařilo vysoutěžit levněji.

„Opravám domu tak nestojí již nic v cestě. Projekt řeší rekonstrukci domu a přístavbu nové části ve dvoře. Těším se, až příští léto novou budovu otevřeme veřejnosti," uvedl hejtman Josef Řihák.

Podle kolínského starosty Víta Rakušana by se do prostor hodila expozice významných osobností města, kterých má Kolín spoustu. „Nemáme prostor, který by připomínal, jací velikáni Kolínem prošli," řekl. Právě stálá expozice kolínských osobností, které se proslavily například ve fotografii, je podle starosty Víta Rakušana dluhem městu. Podobná expozice podle jeho slov by časem mohla vzniknout v prostorách kolínského zámku, pokud se jej podaří opravit.

Opravě domu stála v cestě spousta problémů

Rekonstrukci a dostavbě desítky let nevyužívané a zchátralé budovy přímo v centru města, Veigertovského domu na Karlově náměstí, stálo v cestě spoustu problémů. Opravy komplikovaly restituční spory o spoluvlastnictví, které kraj vyřešil odkupem menšinového podílu minulý rok. „Budova po rekonstrukci nabídne důstojné prostory pro zřízení stálé expozice o dějinách města, přírodovědné expozice a pro pořádání krátkodobých výstav," řekl Vladimír Rišlink, ředitel Regionálního muzea Kolín, kterému bude objekt po rekonstrukci sloužit jako hlavní budova.

Návštěvníci zde najdou také víceúčelový sál, muzejní obchod a městské informační centrum. S pracemi na opravě by se mělo začít už letos v červnu, dokončení se předpokládá v druhé polovině roku 2015.

Dojde k rekonstrukci dochovaného domu i jeho rozšíření ve stopě zaniklého objektu na nádvoří, který byl v 50. letech zbořen. Když Kolín poprvé ve své funkci navštívil středočeský hejtman Josef Řihák, nazval Veigertovský dům nejhorším na celém náměstí.

„Je to jeden z posledních neopravených objektů na náměstí, které je jinak moc hezké," konstatoval hejtman. Kraji se následně podařilo dohodnout se s majitelem na odkoupení jeho podílu za více než sedm milionů korun.