VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oprava historického mostu přes říčku Výrovku finišuje

Radim – Nově položený asfalt na historickém mostě napovídá, že by již brzo mělo být hotovo s opravami. To potvrdil svými slovy také starosta obce Martin Sýkora. „Pokud se nestane nic nepředpokládaného, tak by stavba měla být předaná do konce listopadu," řekl.

11.11.2015
SDÍLEJ:

Oprava mostu jde do fináleFoto: Deník/ Lucie Mašínová

V současné době se prý dodělávají poprsní zídky. Na jejich zdění prý byla objednaná speciální malta, která není v České republice k sehnání, a tak se nějakou dobu muselo čekat na její dodání z Německa.

Kromě prací na povrchu mostu došlo během rekonstrukce ještě k dalším opravám. Úplně nová je například výdlažba v korytě řeky. „Původní beton nahradila kamenná výdlažba," vysvětlil Martin Sýkora s tím, že tento bod oprav mimo jiné přispěl ke zpevnění konstrukce mostu. Dalším bodem oprav a snad také nejnáročnější částí rekonstrukce bylo provedení injektáží opěr. Zjednodušeně to znamená, že se na každé straně mostu provedly čtyři vrty, které vedou asi pět metrů pod hladinu Výrovky. Ty jsou vyplněné betonovou hmotou.

Kromě této vysokotlaké injektáže došlo také k injektáži nízkotlaké. V tomto případě byly spáry vyplněné taktéž jistou betonovou hmotou.

V průběhu rekonstrukce došlo také k odhalení klenby, na kterou byla umístěna hydroizolační ochranná folie.
Radimští se opravy mostu dočkali po více než dvou letech. Most totiž narušila ničivá povodeň v červnu 2013. Od té chvíle byl most uzavřený pro veškerou automobilovou dopravu. Přes most se dostali pouze chodci, kteří ho využívali místo lávky.
Od srpna, kdy začala práce na opravě mostu, pak museli také chodci využít obchůzné trasy.
Původně se hovořilo o tom, že kamenný most se zbourá a na jeho místě vyroste nový. Martin Sýkora ale podotkl, že kdyby muselo dojít k bourání, případně by most strhla již velká voda, musela by být postavená replika stávajícího mostu, protože jde o historickou památku.

Autor: Lucie Mašínová

11.11.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Černý led v kopci může způsobit, že auta kloužou zcela neovladatelně.
AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Nové podzemní kontejnery v Českém Brodě
6

Podzemní kontejnery už slouží veřejnosti

Plánují univerzitu třetího věku

Český Brod – Město plánuje od února příštího roku otevřít zájmové studium formou univerzity třetího věku pod záštitou České zemědělské univerzity v Praze. Jde o formu studia, která má umožnit vzdělávání seniorům v místě bydliště.

Vzpomínka na Pavla Severu

Kolín – Do muzikantského nebe pan Pavel Severa. Jeho životem byla kromě rodiny hudba. Prošel několika tanečními, dechovými i symfonickými orchestry kolínského regionu, byl pečlivým archivářem Kmochovy hudby i Kolínské filharmonie, jedním ze zakladatelů Klubu přátel Františka Kmocha.

Městys Cerhenice přivítal návštěvu z Venezuely

Cerhenice - Městys navštívil vedoucí venezuelské ambasády v Praze Gustavo Albert Sierra Gutierrezo. O Cerhenicích si přečetl v novinách a viděl i letošní pořad v televizi. „Rád jsem mu náš městys ukázal, představil školu a pečovatelskou službu i envicentrum a byl poctěn jeho chválou,“ řekl starosta Marek Semerád.

Kam na Kolínsku za kulturou?

Kolínsko - Přinášíme vám přehled zajímavých událostí na Kolínsku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT