Modernizace autobusového nádraží v režii města by měla být hotová na podzim, rekonstrukce budovy vlakového nádraží pod taktovkou Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) zatím ještě nezačala. Ovšem SŽDC s ní počítá, a jak potvrdil mluvčí Marek Illiaš, centrální komise ministerstva dopravy tento týden odsouhlasila navržený projekt rekonstrukce v celém rozsahu. Takže rozdíl dokončení obou rekonstrukcí by mohl být jen v řádu měsíců.

Práce by měly trvat přibližně necelého tři čtvrtě roku, zahájení se předpokládá v červnu samozřejmě v závislosti na průběhu výběrového řízení. Přestavba, která bude rozdělena na čtyři etapy a měla by stát kolem 70 milionů korun, bude probíhat za provozu. Podle slov Marka Illiáše budou k dispozici po celou dobu výstavby pokladny, případně přemístěné jinam. V provozu, byť trochu omezeně, by měla být i restaurace.

Budova nádraží by měla po rekonstrukci dostat hezký prvorepublikový vzhled. „Odstraněno a nahrazeno bude například nevhodné zazdění skleněnými tvárnicemi ve druhém podlaží v hlavní hale tak, aby se vrátil původní vzhled budovy. Dále dojde k demolici přístavků skladu a garáže u budovy České pošty,“ uvedl Marek Illiáš.

Velké změny čekají i interiér. „Projde kompletní rekonstrukcí, na svém místě zůstanou pouze vnitrostátní pokladny, které budou rozšířeny i pro další dopravce, veřejné WC, restaurace a pekárna. Všechny nově vzniklé komerční prostory budou nabídnuty v rámci výběrového řízení k obsazení, případně jako náhradní prostory pro současné nájemce s dlouhodobými nájemními smlouvami,“ popsal Marek Illiáš.

Plánuje se modernizace výpravní budovy, která je ve své stávající podobě již nevyhovující a značně nereprezentativní. Úpravami dojde ke zlepšení komfortu pro cestující i zaměstnance. Modernizací projde také administrativní budova. Sklad a půjčovna, úschovna kol jsou navrženy do jednoho samostatně stojícího přístřešku, který bude umístěn na nástupišti u výpravní budovy při jejím jihovýchodním konci. Bude instalován universální kabelážní systém, společná televizní anténa, místní rozhlas, poplachové zabezpečovací a tísňové systémy, kamerový systém.

Kolíňáci i cestující z jiných míst se na nové nádraží těší. „Kolínské nádraží po rekonstrukci opravu volá a už hodně dlouho. Přitom by to mohla být tak pěkná budova. Jestli se oprava opravdu uskuteční a udělá se to do prvorepublikového stylu, mohlo by to být opravdu hezké, reprezentativní místo,“ popsal například Lukáš Minařík.