Na tento titul bylo nominovaných přes 200 kandidátů z celé republiky a pouze pět jich postoupilo do užšího výběru. A paní starosta jako jediná žena byla mezi nimi. O vítězi rozhodne hodnotitelská komise a vyhlášen bude již 1. prosince.

Podle slov Oxany Felcmanové, jedné z hlavních iniciátorů přihlášky do této soutěže, si to opravdu zaslouží. Od roku 2004, kdy je ve funkci, dokázala spojit občany. Vytáhnout je ze svých domovů a dělat vše společně pro dobro všech v této malé obci.

„V obci probíhaly oslavy 630 let od první zmínky a spousta lidí se na tom podílela. Po jejich vyvrcholení přišli občané za mnou, jakým způsobem by mohli paní starostce poděkovat za veškerou její práci. Hrozně moc toho dokázala, proto jsme hledali něco, čím bychom ji překvapili a zároveň poděkovali. Dozvěděli jsme se, že začíná prvním ročníkem soutěž „Starosta roku“, tak jsme hned začali vyplňovat přihlášku, dávali jsme dohromady podpisy lidí a získávali podněty, co bychom tam měli napsat. K přihlášce jsme přikládali DVD, jak žijeme v obci a z akcí, které jsme pořádali. Materiál byl rozepsaný na devět stránek a obsahoval i spoustu fotek,“ uvedla Oxana Felcmanová.

Na základě těchto informací od občanů, postoupila paní starostka do užšího výběru. Tříčlenná hodnotitelská komise následně přijela do obce, kde na ni čekalo okolo 35 lidí. Zajímalo je hlavně, jestli nebylo v přihlášce napsané něco navíc a zda si myslí, že si ten titul zaslouží. Vítěze pak vyhlásí 1. prosince a slavností předání titulu proběhne ve vítězné obci.

Když se Vladislava Moravčíková dozvěděla o své nominaci do soutěže, byla velice dojatá. „Když za mnou občané přišli s přihláškou do této soutěže, velmi mě to potěšilo. Hlavně mi přišli říci, že to podepsalo 101 lidí. Přitom obec má 75 občanů, takže to podepsala řada dalších rekreantů, což bylo pro mě velice překvapující,“ popsala své pocity starostka Moravčíková s tím, že samotný postup do užšího výběru je pro ni vlastně vítězstvím.

„Komise, která k nám do obce přijela, mluvila i se mnou. Hlavně je zajímal kontakt s lidmi. Myslím si, že za tu dobu, co jsem ve funkci, mají lidé o sebe zájem, nezůstávají lhostejní a náš vztah je velmi úzký. Mám tak podporu nejen od své rodiny, ale i od všech obyvatel v obci,“ ukončila starostka.
Právem tak mohou být v Oplanech na svou starostku hrdi. Pro všechny je už nyní Starostka roku, bez ohledu na výsledky soutěže.