Jak dlouho toto opatření potrvá, záleží podle starosty Jaroslava Prkna na Vodosu Kolín.

„Čeká nás opět horký týden, takže předpokládám, že do konce týdne opatření jistě trvat bude," odhaduje ředitel Vodosu Kolín Jaroslav Fišera.

Obyvatelé Doubravčic podle zjištění Vodosu nerespektovali výzvy týkající se úspory vody v současném počasí, spotřeba v obci se dokonce zvýšila, a to třikrát nad průměr. Proto byl nastaven úsporný režim, který regulují doubravčické technické služby. Vodos začal dodávat denně maximálně 10 kubíků a technické služby proto pouští vodu jen dvakrát denně – od šesti do sedmi hodin ráno a večer od 18 do 19 hodin.

Zároveň se budou provádět kontroly, zda aktuálně nedochází k porušování zákazu napouštění bazénů, zalévání zahrad, mytí aut atd.

„Přes starosty apelujeme na lidi, aby s vodou šetřili. Doubravčice měly nasmlouvané určité množství vody, které už odebraly. V této oblasti jsou zdroje vody nastavené na normální odběr, a když najednou stoupne spotřeba ze 100 litrů na osobu a den na 300 litrů, na to už nejsou rezervy," říká ředitel Vodosu.

Lidem tedy nyní nezbývá, než s vodou velmi, ale opravdu velmi hospodařit. Spousta lidí má vlastní studny, zejména novostavby už však bývají napojené pouze na veřejný vodovod.

„Ráno si musíme udělat zásoby vody na vaření, na pití kupujeme. Je to docela hrůza. A co zvířata, máme dva psy, jsou chudáci taky na umření, potřebovali bychom je aspoň trochu ochladit," popsala obyvatelka jednoho z nových domů v obci. „Máme jednu studnu jako rezervu dohromady zhruba pro deset domů. Voda není pitná, použitelná jen třeba na spláchnutí, a stejně pro všechny nevystačí," dodala.

Tam, kde i novostavby mají vlastní vrt, je o něco lépe. „Musím zaťukat, zatím v něm voda je. Ale bazén si nenapouštím," řekl majitel.

„Ve studni je znát úbytek vody," popsal Miroslav Hájek, obyvatel původní zástavby rodinných domků. „Vždycky jsme mívali hladinu tak metr, metr dvacet a teď zhruba půl metru. Chodíme to pravidelně kontrolovat, musíme se to hlídat. Nikdy se nám nestalo, že bychom ve studni neměli vodu, ale nyní už se toho obávám. Deficit je znát, velká sucha a navíc nebyl sníh, moc to schází," popsal.