Jak jsme včera informovali, u Ohrady u Nové Vsi I bylo na poli u železniční tratě Praha – Kolín nalezeno několik desítek otevřených písemností, včetně složenek nebo výpisů z účtů. Případem se začala zabývat policie. Pachateli za trestný čin neoprávněné nakládání s osobními údaji a porušování tajemství dopravovaných zpráv hrozí odnětí svobody až na tři roky.

Tříleté vězení hrozí podle všeho bývalé zaměstnankyni pošty

Podle našich informací bylo dopisů na místě ještě před příjezdem policie mnohem více. Někteří občané si je ale odnesli. Místní děti už údajně jednu várku dopisů našly a samy roznesly do schránek. Zajímavostí je, že uvedené zásilky byly staré více než týden a nalezeny byly suché. „Někde ten týden musely být uschovány,“ myslí si Pavel Kárník z Ohrady. Podle něj je mírně řečeno neobvyklé, že Česká pošta se do dnešního dne nedokázala občanům omluvit za selhání svého zaměstnance.

Podle České pošty jde o selhání jednotlivce. „S doručovatelkou, která prováděla roznos v Ohradě a Nové Vsi I, jsme rozvázali pracovní poměr,“ popsala mluvčí Dita Václavíková s tím, že vyšetřování má nyní v rukou policie a až po jeho ukončení bude zřejmé, kolik a kteří klienti byli poškozeni. Lidé, kteří v uplynulých dnech očekávali poštovní zásilku a nic jim nepřišlo, by se měli obrátit na policii nebo přímo na Českou poštu.

ANKETA: Jaké máte zkušenosti s doručováním pošty?

Radka Rosická, 33 let
mateřská dovolená


Osobně negativní zkušenost s poštou nemám. Naše pošťačka je spolehlivá a všechno nám vždycky doručí. Ale podle mne by v Kolíně mělo být více poboček pošty. Jsou v ní vždycky příšerné fronty.


Olga Sedlmajerová, 72 let
důchodkyně


Já jsem docela spokojená. S naší paní pošťačkou jsem nikdy žádný problém neměla. Nikdy se mi nic neztratilo a nevzpomínám si, že by se mi nějaká pošta vrátila anebo nebyla doručená.

Pavol Tancoš, 44 let
řezník


Já mám s Českou poštou jenom špatné zkušenosti. Nedávno jsme posílali na Slovensko pět tisíc korun a pošta je ztratila. Po dvou měsících se nám ozvali, že peníze sice našli, ale na Slovensko je nakonec stejně nedoručili.


Jindra Kučera, 41 let
finanční a realitní makléř


Zkušenosti mám smíšené. Někdy dobré, někdy špatné. Ale vzpomínám si, že jednou nám pošta ztratila balík, ve kterém jsme posílali dost drahé věci. A párkrát se mi stalo, že mi pošťačka doručila dopis, který patřil sousedovi.