Vedení města tak vyhovělo četným debatám, které nastaly hlavně letos v lednu, o tom, zda je ideální slavit příchod nového roku zrovna ohňostrojem. „Slíbili jsme, že uděláme anketu, ve které budou moci lidé o podobě těchto oslav hlasovat,“ vysvětluje starosta Kolína Michael Kašpar.
„Je to na webu města, na Facebooku i v aplikaci v mobilu. Snažili jsme se to tam trochu popsat. Ty možnosti, které jsou na výběr, vždy i klady a zápory. Jaké obecně jsou, kolik by to případně městský rozpočet stálo. Takže je to tam popsané a lidé můžou hlasovat,“ pobízí starosta občany.
Anketa prozatím poběží do 6. září, poté se hlasování uzavře a vyhodnotí se. Michael Kašpar deklaroval, že výsledky budou radnice plně respektovat. „Pokud by vyšlo z ankety, že 70 nebo 60 procent lidí je pro zachování ohňostroje, tak budeme pro zachování ohňostroje. Budeme respektovat výsledky ankety. Uvidíme, kolik bude celkem hlasů, ale zatím jsem si na sociálních sítích všiml, že to má docela ohlas, takže věřím, že anketa bude mít vypovídající hodnotu,“ míní Kašpar.
Mezi lidmi v debatách na sociálních sítích se také objevuje názor, že by akce na přivítání nového roku neměla probíhat 1. ledna večer, ale na Silvestra o půlnoci. „Já mám názor takový, že pokud někdo chce vzít na tuto akci děti, je rozhodně lepší je vzít na Nový rok k večeru než na Silvestra o půlnoci, kde by určitě bylo i množství podnapilých lidí. A jelikož je tam každoročně plno, lidé stojí podél Labe až k atletickému stadionu, tak to asi problém není,“ podotkl Michael Kašpar.
Možnosti pro volbu o podobě novoročních oslav:
tradiční ohňostroj (10 minut – cena cca do 100 tisíc korun)
klady: velký světelný efekt, vysoko letící pyrotechnika, viditelné na velké vzdálenosti, v souvislosti s počasím téměř bez omezení
zápory: vyšší zátěž pro životní prostředí, vyšší hlučnost 120–175 decibelů, zátěž pro zvířata
tichý ohňostroj (10 minut – cena cca 150–180 tisíc korun)
klady: velký světelný efekt, menší hlučnost 70 decibelů, šetrnější k životnímu prostředí, ohleduplnější ke zvířatům
zápory: vyšší náklady, maximální výška do 30 metrů, komornější (horší viditelnost pro větší množství návštěvníků)
světelná show s drony (10 minut, minimálně 30–40 dronů – cena cca 100 tisíc korun, 100 dronů – cena 250 tisíc korun)
(podmínkou je však naprosto ideální počasí bez větru, mlhy, deště)
klady: ohleduplné k životnímu prostředí a zvířatům, v případě optimálních klimatických podmínek, viditelné na velké vzdálenosti, realizace až do cca 120 metrů výšky
zápory: velmi závislé na počasí, nelze realizovat za větru, deště, sněžení ani mlhy
laser show – realizace na budovu (například radnice) – (10 minut – cena od 170 tisíc korun)
klady: ohleduplné k životnímu prostředí, zvířatům
zápory: komornější, nelze realizovat na tradičním místě u lávky
videomapping – realizace na budovu (například radnice) – (10 minut – cena cca od 200 do 500 tisíc korun podle náročnosti zpracování)
klady: ohleduplné k životnímu prostředí i zvířatům, možnost opakování
zápory: vyšší náklady, komornější, nelze realizovat na tradičním místě u lávky
Anketa je dostupná do 6. září 2024. Hlasovat můžou obyvatelé Kolína elektronicky, v mobilní aplikaci Kolín v mobilu nebo osobním vyplněním na podatelně Městském úřadě Kolín.
Zdroj: město Kolín