Informaci přinesl portál Ekolist.cz s odkazem na ČTK. Z 251 voličů v seznamu obce svůj hlas odevzdalo 133 lidí. Výsledky hlasování byly zřejmé: 96 hlasů bylo proti, 36 proti, jeden volič se oficiálně hlasování zdržel.

Obyvatelé tak odmítli, aby obec činila kroky k tomu, aby v areálu zemědělské společnosti Proteco Agro mohlo vzniknout několik nových sil na obilí. Sila chce stavět zemědělská společnost Proteco Agro, jejich plánovanou výšku ale nepovoluje aktuální územní plán.

Znění otázky v referendum

"Souhlasíte s tím, aby obec Ohaře učinila veškeré možné kroky ve své samostatné působnosti a umožnila výstavbu osmi sil na obilí o výšce 28 m v areálu Proteco Agro s.r.o. Ohaře?"

Ze zákona je referendum platné, pokud se ho zúčastní alespoň 35 procent oprávněných voličů. Výsledek je pro zastupitele závazný, pokud pro něj hlasovala nadpoloviční část zúčastněných a současně alespoň 25 procent všech oprávněných voličů. V obci Ohaři byla účast 52,99 procenta, přičemž proti bylo 72,18 procenta, hlasování je tak platné.

„Pro nás jako zastupitelstvo je to signál, jak se k tomu občané staví. S majitelem ale budeme dál komunikovat, může přijít s nějakou variantou," řekla ČTK starostka obce Ivana Suchánková (Rozvoj Ohař). Ta podle zprávy zveřejněné na Ekolist,cz už dříve uvedla, že referendum bylo jedinou možností, jak v otázce výstavby sil rozhodnout. Část lidí se podle ní například obávala zvýšené dopravy, hluku a prašnosti nebo snížení hodnoty nemovitostí.

Majitel společnosti podle starostky původně přišel se záměrem na výstavbu osmi sil, později ale počet upravil na šest.

Majitel zemědělské společnosti Proteco Agro Miroslav Fess ČTK dříve řekl, že plánuje postavit v areálu šest sil s celkovou kapacitou 5000 tun, čtyři větší a dvě menší. Společnost se věnuje živočišné a rostlinné výrobě, má 1200 hektarů zemědělské půdy. Nová sila by podle Fesse významně přispěla k modernizaci provozu. Obilí nyní skladují ve starých halách.

„Kazí se, musíme se ho rychle zbavovat, třeba za horší cenu, prostory nejsou vhodné na těžkou techniku," řekl.