Jaká je náplň práce policisty? A jak pomáhají hasiči u nehod? To všechno a mnohem víc dnes již vědí děti z Českého Brodu a okolí. V sobotu se z nich totiž na několik hodin stali branci.
Zasedla odvodová komise
Na začátku parku vedle Pivovarského rybníka na křižovatce Sadové a Jungmannovy ulice od deseti hodin zasedla odvodová komise. Každé příchozí dítě se muselo zvážit, sestřičky změřily hlavu a nohy a dítku byl vystavený průkaz brance. Pak už se soutěžící branci mohli vrhnout na jednotlivé úkoly.
Národní barvy, znalost jak vypadá česká vlajka a její vykreslení na obličej. Tak to vypadalo u jednoho z prvních stanovišť. Nedaleko byly děti zkoušené, zda umí obvázat ránu a zda znají telefonní číslo na záchranku. Kluky ale mnohem víc zajímalo stanoviště plné vojáků. Aby ne, když s sebou přivezli zbraně, pravé vysílačky i plynové masky. A v neposlední řadě také těžkou vojenskou techniku. „Tady to zmáčkneš a mluvíš," vysvětloval trpělivě jeden z vojáků každému příchozímu, jak se pracuje s vysílačkou. „Chceš zkusit vystřelit?" ptal se dětí další z nich. A tak si děti mohly vyzkoušet, jak je těžká zbraň, a to bez munice. Správné nasadit plynovou masku neuměl takřka nikdo.
Skvěle si však děti vedly na stanovišti, které připomínalo překážkovou dráhu. Vyskočit na trampolíně, skákat mezi pneumatikami, přelézt úzkou lávku, podlézt stan, skákat snožmo, trefit se obručí na cíl, vyskočit na švédskou bednu, skočit dolů, udělat kotoul, vylézt na žebřík a zazvonit.
Úkolu se perfektně zhostili i ti nejmenší, ačkoli na některých úkolech jim museli pomoci dospělí.
Branci dostali do ruky zbraň
Na dalším stanovišti děti dostaly pláštěnky, plynovou masku a do ruky zbraň. V „plné polní" pak museli soutěžící oběhnout okolo kamenů a vrátit se zpátky. Co nejrychleji. Na dalším stanovišti se branci učili maskovat a hned o kousek dál se granáty trefovali do určitého místa. Na zkoušku tu byly také paintballové pistole.
Od soboty českobrodské děti také znají nástrahy lesa. Tedy léčky, které vojáci v lese připravují na nepřítele.
Dvě promile? Strašný kolotoč
Jedno z posledních stanovišť bylo zaměřené na protidrogovou prevenci. Děti si tu mohly vyzkoušet, jak to vypadá, když má člověk alkohol v těle. Pracovníci tu však brance v žádném případě neopíjeli. Stačilo jim nasadit speciální brýle. Jedny simulovaly jeden a půl a druhé dvě promile. Děti se motaly a jen stěží sáhly tam, kam potřebovaly.
„Nehraj tady divadlo," napomenul jeden otec svého syna, který se po sundání brýlí zamotal. „On nehraje divadlo. Zkoušel jste to?" oslovila otce jedna z žen u stánku. Muž si tedy nasadil brýle. Už první pohled přes ně mu byl nepříjemný a brýle oddálil od očí. Nakonec si je přeci jen nandal a pak se vydal na cestu. Jediný krok nebyl rovný. I pár kroků se zdálo být nebezpečných. A to muž koukal jen rovně před sebe. Nikoli ještě nahoru a dolů jako většina děti. Zkrátka tato simulace opravdu fungovala.
Jak vypadají drogy?
U tohoto stánku si děti mohly prohlédnout také, jak vypadají jednotlivé drogy a propriety, které mohou nalézt venku, ale nesmí na ně sahat. „Už jsme tu našli osm injekčních stříkaček," prozradila jedna z maminek znepokojivý fakt, že ve městě se tyto věci dějí a prevence rozhodně není od věci. Jen o kousek dál si všichni mohli vyzkoušet sebeobranu. Plakáty pak zvaly dokonce na kurzy pořádané v Brodě a přednášku v Praze.
Pes zadržel pachatele
Velký zájem mezi návštěvníky branného dne byl o ukázku výcviku policejního psa.
Městský strážník nejdříve všem ukázal poslušnost svého psa a vysvětlil, jak takový výcvik probíhá. V druhé ukázce pak společně s kolegou ukázali zadržení nebezpečného pachatele. Zájemci si mohli vyzkoušet na vlastní kůži, jak pes útočí. Tváří tvář „rozzuřenému" psovi vyšel vstříc nejprve mladý muž a poté také dvě odvážné ženy. „Pes ví, kdy je to hra a kdy je to doopravdy," vysvětloval již předtím psovod, a tak strach opravdu nebyl na místě. Přesto měla většina přítomných ze psa velký respekt.
Hasiči vyprostili osobu z vraku
V pravé poledne se pozornost přítomných otočila k hasičům. Ti totiž ukazovali, jak vyprostí osobu z vraku. V odpoledních hodinách policejní potápěči předvedli ponor na Pivovarském rybníku.
Po celý den mohli děti a také jejich rodiče získávat odpovědi na nejrůznější otázky. Pro děti byl navíc přichystaný doprovodný program. Jízda na ponících, trampolína, nafukovací hrad. To všechno si branci mohli užít. Pro malé i velké tu pak byl posuvný simulátor nárazu, který si mohl kdokoli vyzkoušet.