Zajímavé jistě je, že hned ve třech případech jsou volebními lídry ženy - Marta Vaňková, Jindřiška Václavů a Markéta Michálková. Je tedy dost pravděpodobné, že Zásmuky povede od podzimu starostka. Bylo by to poprvé v historii.

Dosavadní první muž na radnici Josef Krombholz přenechal první místo na kandidátní listině ODS Martě Vaňkové, vedoucí domova seniorů v Olešce, a sám zaujal pozici dvojky. Starostovat dál už nehodlá, ovšem jen zabouchnout za sebou dveře nechce.

„Do funkce jsem se nehrnul ani před čtyřmi roky. Ale výsledky nějak dopadly a my jsme nechtěli udělat podvod na voličích. Tentokrát jsem však už dopředu avizoval, že do toho nejdu. Nicméně jako zastupitel nebo radní budu rád pokračovat a také pomůžu mému nástupci, aby to měl všechno jednodušší,“ uvedl Josef Krombholz.

Ten doufá, že v příštím volebním období zmizí ze Zásmuk zavlečené nešvary - bezdůvodné skládání mandátů a zejména podávání nesmyslných trestních oznámení na kohokoli. „Sám jsem se musel čelit dvěma bezdůvodným trestním oznámením. Kromě toho, že to bylo nepříjemné, jsem ztrácel hodně času na policii při výslechu. Už se k tomu nechci vracet,“ poznal starostování z té horší stránky Josef Krombholz.

„Myslím, že nastal čas, po trošku bouřlivějším minulém volebním období, pro zklidnění,“ dodal na závěr.

Povedlo se: posun v rekultivaci skládky

Podařilo se vyřízení všech potřebných povolení a dotací pro zahájení rekultivace bývalé skládky Vlčí důl a vyčištění přírody od vanilkových toxinů; sanace by měla začít ještě letos, potrvá 30 měsíců a bude stát necelých 100 milionů korun (85 procent Státní fond životního prostředí, 10 procent Středočeský kraj, 5 procent Město Zásmuky). Dále byly provedeny opravy základní školy, mateřské školy, zdravotního střediska, městského úřadu, knihovny, hasičské zbrojnice, povedla se i obnova rybníka v bažantnici.

Nepovedlo se: nedořešená situace s dopravou

Ve městě je stále špatná dopravní situace, za kterou mohou zejména kamiony; hlavní silnice mezi Kutnou Horou a Říčany vede centrem Zásmuk, tedy skrz náměstí, a problémy s řidiči se tam tak kupí ještě více než v ostatních obcích, kudy nákladní automobily, které nemají zaplaceny dálniční poplatky, většinou pouze projíždějí; řešení je však na mnoha místech nedosažitelné - obce totiž nevlastní silnice, po kterých kamiony jezdí, a nemohou tak rozhodovat, zda povolí, nebo omezí kamionovou dopravu.

close Milníky v Zásmukách ve volebním období 2014 - 2018. info Zdroj: DENÍK/Lucie Mašínová zoom_in

Zastupitelstvo města 2014 - 2018

Starosta
Mgr. Josef Krombholz (ODS)

Místostarostka
JUDr. Jindřiška Václavů (Sdružení KSČM a nezávislí kandidáti)

Radní
Mgr. Jarmila Křápová (ODS)
Jana Siňorová (ODS)
Jaroslav Píša (Sdružení KSČM a nezávislí kandidáti)

Zastupitelé
Mgr. Soňa Součková (ODS)
Libor Skala (ODS)
Libor Křížek (ODS)
PhDr. Marta Vaňková (Nezávislí 2014)
Tomáš Stehlík (Nezávislí 2014)
Marek Beneš (Nezávislí 2014)
Václav Buriánek (Nezávislí 2014)
Michal Trmal DiS. (Sdružení pro Zásmucko)
Lukáš Abík (Sdružení pro Zásmucko)
Jaroslav Abík (Sdružení KSČM a nezávislí kandidáti)

Nedokončili období
Ing. Miroslav Pelikán (Nezávislí 2014)
Ing. Jan Tylk (Nezávislí 2014)
Jiří Novák (Nezávislí 2014)
Ing. Jaroslav Fous (Nezávislí 2014)
Ing. Milan Petr (Sdružení pro Zásmucko)
Miroslav Kohoutek (Sdružení pro Zásmucko)