Asistenční služba je indikována seniorům, kteří žijí doma, ale neobejdou se bez pomoci druhé osoby. „Osobní asistence je proto poskytována přímo doma takzvaným terénním způsobem,“ řekla Jana Kuncířová, ředitelka Spirály pomoci. Domácí péči ale musí nařídit lékař.

A v čem je pro seniory hlavní výhoda? „Lidé tak mohou žít ve své domácnosti, kde za pomoci osobního asistenta zvládají všechny základní životní potřeby,“ řekla Jana Kuncířová. To se ale týká i společenských aktivit, třeba návštěvy divadla, kina nebo výstav.

Tu začalo sdružení poskytovat od ledna 2011. Nutným krokem bylo navázání spolupráce s pojišťovnou. Senioři tak nezaplatí ze své kapsy ani korunu.

Mezi obyvateli je o takovou službu podle Petry Krajíčkové, odborného garanta, velký zájem. „Začali jsme teprve nedávno, máme momentálně v péči pět lidí,“ řekla.

Aktuálně mají k dispozici tři sestřičky. Zatím je ale příliš brzy na to, aby stanovili maximální počet pacientů, kterým jsou schopny vyhovět. „Řekla bych, že jedna sestřička může zvládnout deset pacientů,“ odhadla Petra Krajíčková.

Domácí péčí o seniory ale v budoucnosti aktivity sdružení končit nemusí. Petra Krajíčková totiž naznačila, že sortiment služeb by se mohl rozrůstat. „Je toho spousta. Určitě bychom zahájili poporodní péči, rehabilitační ošetřovatelství,“ řekla.