„Odpadkové koše chybí nejen po celé délce Jeronýmovy ulice, ale i v ulicích Vávrova a Želivského. Zato ulice Prokopa Velikého jich má na 50 metrech asi šest. Zajímalo by mě, kdo určuje rozmístění košů,“ postěžovala si například přes portál Lepší místo Helena Wimmerová.

Jak vysvětlila referentka oddělení správy městského majetku Kateřina Klérová, odpadkové koše se doplňují většinou na základě žádosti občanů.

Lokalitu kolem Jeronýmovy ulice pracovníci městského úřadu podle jejích slov projeli. „Jedná se vesměs o zástavbu rodinných domků, kde se většina obyvatel brání umístění odpadkového koše před jejich dům, neboť si i prostor před domem udržují. To je hlavní důvod, proč zde zatím odpadkové koše nejsou. Koše umístíme alespoň na rohy ulic, kde by nemusely nikomu překážet,“ uvedla Kateřina Klérová.

„Určitě nejsem proti, aby přibyly odpadkové koše, ale mít ho u vrátek?“ reagoval například Zdeněk Štěpánek. „Představte si, když ulicí projdou tři lidi se psem, jsou vzorní, chválím, po psovi uklidí a hodí to, logicky, do nejbližšího koše. A vy ten koš máte půl metru od plotu. Jak ve vedrech smrdí popelnice, když ji otevřete, a odpadkové koše na ulici uzavřené nejsou,“ popsal například Zdeněk Štěpánek. „Mít za plotem odpaďák, který se vyveze jednou za uherský rok, znamená, že si na zahradu kvůli zápachu ani nemůžete sednout,“ dodal.

„Navíc si kolem domu uklidíte, zafouká vítr a z přeplněného odpadkového koše jsou rázem odpadky všude. Nebo to lidi hází kolem odpaďáku, nebo to z něj padá, prostě je kolem něj nepořádek, který pak máte před brankou,“ dodala jedna ze sousedek.

Jak uvedla jednatelka AVE Kolín Věra Suchomelová, firmě stále narůstá počet výsypů odpadkových košů v ulicích Kolína. Zvyšuje se i počet košů jako takových, například u nádraží jsou nyní nové koše. „Odpadkové koše jezdíme vysypat vícekrát týdně, někde i vícekrát denně,“ uvedla Věra Suchomelová. S tím, že v současné době je i více než 4400 výsypů za týden. „Museli jsme už koupit nové vozidlo na výsyp košů a malých nádob v hůře dostupných místech, kde se velké svozové auto nedostane. Takže v současné době svážíme dvěma tzv. košovkami,“ dodala jednatelka. V centru města se většinou odpadkové koše vyváží dvakrát denně, na nádraží i třikrát denně.